Hlavné menu

Novinky na Ultrablogu
Chyba: nepodatrilo se nacist zdroj...
Rubriky

Najčítanejšie články

Neexistuji vhodna data!

Posledné komenáre
  • Dobry den, dekuji za super clanek. Chtela jsem vam ho ohodnotit tou nejlepsi znamkou a v domneni, . . . (Lung-gom-pa. Tibetskí bežci.)
  • Denne sleduje Tvoje výkony.Držíme Ti všetci palce. (3100 Mile Race 2014)
  • KEep it up pranjal. There have been complaints that you have been drinking too much coffee! Grahak (3100 Mile Race 2014)
  • Podľa mňa, je to vec osobnej voľby. Všetky tieto ultraľahke topánky majú výhodu, že neupra . . . (Topánky na behanie)
  • A vivobarefoot topank? v poslednom čase su tie topanky vel'mi popularne... aky je vaš nazor? (Topánky na behanie)
  • Návštevy

    Topánky na behanie

    Vydané dňa 15. 04. 2007 (63089 prečítaní)
    Bežecké topánky    Každý kto kedy behal mi určite dá za pravdu  že topánky zastávajú neodškriepiteľne jedno z najdôležitejších miest vo výbave bežca. Ktosi mi pred nedávnom vravel aké to mám dobré že sa venujem tak finančne nenáročnému športu ako je behanie. Vravel, že on na tenis potrebuje platiť kurty, každú sezónu novú raketu, loptičky, topánky a sám nevedel čo ešte, ja že si vraj vystačím s teniskami, trenkami a tričkom.
    boty na běhání



        No keď sme to začali počítať, tak sme veľmi rýchlo došli k tomu že nielen že sa nemá veľmi na čo sťažovať kvôli finančnej náročnosti svojho športu v porovnaní s behaním, ale že komerčne preferované športy, ako je trebárs jeho tenis to majú aj ďaleko jednoduchšie s nákupom svojho vybavenia. Asi každý z vás mi dá za pravdu, že kúpiť dobre tenisky (za rozumnú cenu dám radšej do zátvorky) je niekedy fakt skoro neriešiteľný problém, ak človek práve pravidelne nejazdí do Rakúska alebo ďalej na západ. U nás sa snáď DOBRÉ bežecké topánky snáď nepredávajú.  Napríklad pre mňa je zohnať model ktorý používam, nemožné už len pre to že sa k nám nedováža a zohnať veľkosť ktorú používam je nemožné v celej Európe, lebo sa nedováža. Nedávno som sa musel smiať Pranjalovi, keď po nejakom čase a úsilí presvedčil Asics aby mu sponzorsky poskytli aspoň zľavu a keď už dostal 50% zľavu tak sa dozvedel že rozmer model ktorý potrebuje sa do celej Európy nedováža.
        Proces hľadania svojich bežeckých topánok, tým teraz myslím hľadanie značky a modelu ktorý komu najlepšie vyhovuje, je asi rovnako komplikovaný a dobrodružný ako sama evolúcia bežca, človek dorastá do bežca, tak aj zisťuje že nie každé topánky ktoré majú na sebe napísané running sú skutočne na behanie a nie každé nech aj dobre bežecké topánky sú dobre práve pre neho. Tak ako sme každý originál, tak noha a vlastne celá biomechanika našich tiel je špecifická, viac či menej odchýlená od ideálu. Problém ako sa priblížiť správnej biomechanike sa dá riešiť rôznymi spôsobmi a jeden, väčšinou prvý z nich je voľba správnych topánok.
        Keď som začínal behať ja, pred 14 rokmi tak som ako vtedy zrejme každý siahol po klasikách - maratónkach, a hodne som sa divil že po 3 mesiacoch sa rozsypali. V obchode mi ich síce vymenili za nove ale s tými topánkami sa rozsypali aj ideály o nich a začal som hľadať niečo lepšie. Ďalšie potom nasledovali v rade za sebou Adidasy, Nike, Reeboky(s tými jedinými som bol spokojný akurát nevydržali dlho) až som narazil na New Ballance a nakoniec na Asics, ktoré nie len že mi prvý raz povedali niečo o tom že nie každá noha je rovnaká a že topánky sa nevyberajú podľa designu a váhy ale že výber dobrej tenisky je proces komplexný a treba k nemu tak aj pristupovať.
        Často sa ma ľudia pýtajú aby som im poradil „najlepšiu“ značku, zo svojich skúseností. Treba povedať z najlepšia značka asi neexistuje. Je veľa faktorov ktoré treba pri výbere bežeckých topánok zvážiť a urobiť si v nich jasno: koľko behám, kde behám, ako často behám, na čo ich chcem používať (tréning, závody...) ale čo je asi najkomplikovanejšie a tým pádom aj najviac zanedbávaná je naša stavba tela a predovšetkým nohy. Tu sú tri základne faktory , ktoré dobrí výrobcovia topánok rozoznávajú v ľudskej biomechanike a v ktorých by sme si mali spraviť jasno ešte pred tým ako vyrazíme na nákupy.
        Prvá vec podľa ktorej sa bežecké topánky rozlišujú je laterálny pohyb nášho chodidla (pohyb v smere predo-zadnom) pri styku so zemou, tzn. ako sa správa naša noha, keď sa dotýka zeme pri behu. Podľa toho sa delia na topánky určené pre supinátorov, pronátorov a pre neutrálnych.
        Ďalší parameter ktorý výrobcovia používajú je na ktorú časť nohy dopadáte , tzn. na pätu, na stred chodidla alebo na špičku. Posledné je delenie podľa typu klenby na vysokú, normálnu a nízku (ploché nohy).
    Ono to je cele ešte trochu zložitejšie, pretože pohyb nohy je väčšinou ešte trochu komplikovanejší a na správne vyšetrenie treba odborníka ktorý vás patrične vyšetrí, ale na výber topánok to stačí, už len kvôli tomu že takéto delenie používajú na navrhovanie svojich modelov len niektorí výrobcovia, takže nič komplikovanejšie by vám aj tak v bežeckom obchode nepomohlo.
        Pronácia a supinácia charakterizuje pohyb nohy pri behu vo fáze dotyku  so zemou, kedy sa noha hýbe smerom od paty ku špičke. Ideálne tento pohyb začína z vonkajšej strany paty a ďalej sa noha prevalí rovnomerne v osi na prednú časť nohy. Tento spôsob sa nazýva neutrálny. Vo väčšine je neutrálna noha zviazaná s normálne klenutou klenbou.
    Ak noha po dopade rotuje príliš smerom do vnútra, tento pohyb nohy sa nazýva pronácia a bežecké topánky sa tento jav snažia eliminovať rôznymi spôsobmi, najčastejšie zosilnením na vnútornej časti podrážky. Toto zosilnenie môže byt rôzne silné (je realizované väčšinou materiálom podrážky s vyššou hustotou, napr. Duomax u Assicsu alebo vloženou plôškou z pevného plastu či kompozitu, napr. Rollbar u New Ballance), rovnako ako noha môže pronovať viac či menej. S týmto typom sa väčšinou spája nízka klenba (plochá noha).
        Opačný pohyb nohy, tzn. noha rotuje po dopade smerom von sa nazýva supinácia a topánky sú tomu prispôsobené zosilnením na vonkajšej strane. S týmto pohybom sa väčšinou spája vysoká klenba.
        Ako to zistím? Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob je podľa obnosených bežeckých topánok. Väčšina ľudí bude mat najviac zodranú podrážku na bežeckých topánkach v pätovej časti na vonkajšej strane, ale to nás nezaujíma. Skutočný ukazateľ je zodratie podrážky v prednej časti kde ak je maximum zodratia na vnútornej strane tak ste pronátor, ak je maximum zodratia  na strane vonkajšej tak máte tendenciu supinovať a zodratá podrážka v strede prednej časti označuje neutrálny typ.
        Ešte lepším spôsobom je nechať priateľa, bežca, isť za vami na aute keď bežíte vyrovnaným tempom(po min. 10-15 min behu, najlepší je pohľad z hora, auta dodávkového typu, kde sedíte vyššie nad zemou) a ktorý vás bude pozorovať a pri troche snahy vám bude vedieť povedať ako sa vaša noha pri behu chová. Je však treba sledovať pozorne, niekedy sú sklony k pronácia alebo supinácia malé a rozpoznať to nemusí byt jednoduché. Pre takéto prípady je výborné si to z auta cele nahrať na kameru a doma si sami seba môžte pozrieť v spomalenom zábere. Tiež je dobre natočiť si svoj beh v rôznych tempách.
        Samotný výber bežeckých topánok je proces ďaleko komplexnejší ak len nájdenie si svojej značky. Každý z nás je originál, tak len ťažko môžme očakávať že topánky ktoré vyhovujú mne budú na 100% vyhovovať aj tebe alebo niekomu inému, dokonca je naivne si aj myslieť že sú vôbec topánky ktoré by mi mali úplne vyhovovať vôbec. Ako som už vravel- sme každý originál, a druhov bežeckých topánok je určite menej ako nás, bežcov. Tak buď prijmeme nejaký stupeň kompromisu a uspokojíme sa s tým že nájdeme topánky ktoré nám ako tak vyhovujú, alebo aspoň topánky ktoré znižujú riziko zranenia na akceptovateľnú mieru, alebo jednoducho neustaneme v hľadaní a neuspokojíme sa kým svoj ideál správneho pohybu v správnych topánkach nenájdeme.
        Aby som začal so značkami: podľa môjho názoru a skúsenosti sú na trhu značky ktoré svojou filozofiou hľadajú možnosť čo najviac pokryť svojimi modelmi a variantmi svojich modelov rôznorodosť svojich zákazníkov a na základe nejakého kritéria sa ich zákazníkom snažia pomôcť vybrať. Tieto značky sa dajú považovať za hodnotné, pretože nemajú záujem vám topánky iba predať ale majú záujem vám predať topánky ktoré vás svojimi vlastnosťami uspokoja a udržia vás ako zákazníka (a do rôznej miery sa im to darí či nedarí). Do tejto skupiny ja podľa svojej skúsenosti môžem radiť (nechcem nikomu krivdiť tým, že s tými ktorými topánkami alebo značkou nemám skúsenosť) Asics, New Ballance, Brooks, Mizuno, Saucony s ktorými skúsenosť mám a značky Puma, Adidas o ktorých ma snáď zmysel uväzovať alebo ich ma snáď zmysel ich skúsiť.
        Druhu skupinu by som charakterizoval ako skupinu ktorá sa vás snaží nalákať skôr reklamou (spotrebné značky) tzn. moderným/ľúbivým designom, inováciami viac či menej zmysluplnými či funkčnými, štýlom, ... sú to skôr topánky do mesta ako na behanie. Ale to neznamená že sa u nich občas nenájde topánka vydarená a vhodná pre toho ktorého človeka. Tieto značky často prinášajú  nove revolučné nápady v pružení či materiáloch či konštrukcii ale veľmi často s povážlivým skutočným prínosom. Z mojej skúsenosti sem môžem zaradiť značky ako Nike, Reebok, Adidas, nedeste sa tým že vidíte niektoré značky v oboch skupinách, je to zámerne a predovšetkým kvôli tomu že tieto značky sa na trhu tvária akoby boli v skupine prvej ale produkt samotný zase ako skupina druha, alebo naopak.
        Asics- ja sám som v tejto značke našiel svoju značku, ktorej som zostal verný a vybraté modely mi vyhovujú. Jasné klady tejto značky: Jasne rozdelené modely podľa použitia: závodné, tréningové, crossové... typicky bežecká značka. Dlhodobo udržiavaná kontinuita rád- ak nájdete svoj model, nemusíte mat obavu že sa budúci rok s novými modelmi s novými riešeniami zmenia jeho vlastnosti a už vám nebude sedieť, alebo ho zrušia, takže budete musieť začať hľadať nanovo.
    -    rozdelenie rád (a dostatočný sortiment)  podľa biomechanických a konštitučných predisopzícií- aspoň hrubo oddelené modely pre pronátorov, supinátorov a neutrálnych, pre ťažkých a ľahkých bežcov , pre ľudí hľadajúcich zvýšenú stabilitu, ľudí s vysokou klenbou, nízkou klenbou ...
    -    rozdelenie vzhľadom na stavbu nohy: rôzne šírky topánky(predovšetkým šírky v prstovej časti):A,D, 2E, 4E, čo môžem potvrdiť, že môže byt veľmi dôležité(napr. pre tvorbu otlakov na prstoch, alebo proti čiernym nechtom)
    -    logicky správna stavba topánky a použitého tlmenia/pruženia, stavby topánky, vložky...
    Ja sám som pronátor a z ponuky Asicsu mi najviac vyhovujú modely A GT 2120(aktuálne behám v GT2100 ale momentálne sú na trhu 2120 ako nový tohoročný model, praktické zmeny v tejto rade sú len v designe, inak konštrukčne tu skoro žiadne zásadné zmeny medziročne nenastal už roky), model A- Evolution- drahšia verzia s podobnou charakteristikou ako GT 2120, konštrukčne podobne ťažšia tréningové topánky, ale zas vydržia viac, A-DS Trainer- ľahké tréningové topánky s podporou z vnútra nohy, A DS Racer- závodné ľahké topánky pre supinátorov. skúšal som od nich par ďalších modelov ale nebolo to úplné ono(Kayano- moc ťažké, prepchaté vymoženosťami, nevýhoda top modelu aj keď v posledných pár rokoch sa zlepšili, ale stále platíte viac za to, čo dokáže ponúknuť aj lacnejší model, Cumulus, Nimbus, Motion Control...)
    New Ballance- bol prvý model u ktorého mi predavač ukázal že topánka sa nekupuje podľa toho čo je v regáli, ale podľa nohy. V podstate obdoba Assicsu čo sa týka kladov, mal som kedysi od nich par modelov s ktorými som bol na výsosť spokojný.
    Mizuno- ja sám som s ich topánkami spokojný nebol, ich systém Wave podľa môjho názoru šťastný nie je aj napriek výhodám ktoré sú mu pripisované. Ale poznám mnoho dobrých bežcov ktorí sú s touto značkou na veľmi spokojní, takže je škoda ju zatracovať. Nemajú rôzne šírky topánky v rámci modelu.
    -    Výhody: udržiavaná kontinuita rad- ak nájdete svoj model, nemusíte mat obavu že ho budúci rok s novými modelmi zmenia, alebo zrušia, takže budete musieť začať hľadať nanovo.
    -    Rozdelenie rád (už slabší sortiment v porovnaní s A a NB)  podľa biomechanických a konštitučných predisopzícií- aspoň hrubo oddelené modely pre pronátorov, supinátorov a neutrálnych, pre ťažkých a ľahkých bežcov , pre ľudí hľadajúcich zvýšenú stabilitu, ľudí s vysokou klenbou, nízkou klenbou ...
    Brooks- majú niekoľko vydarených bežeckých modelov, ktorým nie moc čo vyčítať, akurát dostupnosť tejto značky u nás je slabá. Konštrukčne sa v poslednej dobe hodne priblížili A a NB, slušný sortiment, rôzne šírky topánky v rámci modelu,  sú skočne značkou ktorá v posledných pár rokoch spravila veľký pokrok na poli bežeckej obuvi. Určíte stoja za zváženie .
    Puma: nikdy som ich neskúšal, ale na pohľad vyzerá ich stavba topánky v poriadku a sortiment ma logiku, modely sú zaujímavé, ak sa mi pritrafí určíte ich niekedy vyskúšam, už len zo zvedavosti. Moc o ich modeloch neviem, ale z výhod spomínaných u A ich moc nemajú.
    Adidas- kontroverzná značka. Ich Torsion systém pripravil mnohým bežcom mnoho problémov, tým že bol úplné nesprávny a neuvážené použitý predovšetkým ako marketingový ťah. Ale aktuálne poznám niekoľko bežcov ktorí v nich nebehajú iba kvôli dobrej dostupnosti, takže nechcem zatracovať.
    Saucony- Osobnú skúsenosť s touto značkou nemám, ale rovnako ako Brooks, spravili za posledných pár rokov kus dobrej prace na svojom sortimente. Do hĺbky ich sortiment ale nepoznám a rovnako o nich moc často u nás nezakopnete, aspoň o modely ktoré za voľačo stoja. Ale ak sa dostanete do obchodu s dobrou ponukou tejto značky, určíte ju neobíďte, len preto že ich nepoznáte.
        Značky ktorým sa radšej vyhnúť: Pokiaľ nie ste dokonale neutrálny typ bežca radil by som vyhnúť sa Nikam so systémom Air cushionning- to je ta bublina niekedy obnažená a niekedy schovaná, ale skoro u všetkých modelov prítomna. vzduchové pruženie ako je použite v - Nikoch jednak topánku pripraví o všetku stabilitu a vy budete behať s pocitom že si každú chvíľu vykĺbite nohu a zároveň výdrži hodne malo a po krátkej dobe sa praskne a topánka bude na vyhodenie. Toto pruženie ma viac negatív, ale nemá zmysel sa o nich rozpisovať. Na druhej strane som sa stretol s ľuďmi ktorí behali v Nikoch ultrazávody a nedali na ne dopustiť, ale vždy sa jednalo o ľahkých ľudí s neutrálnou biomechanikou a iba o jeden model- Nike Pegasus. Inak sú podľa môjho názoru Nike smerované a vyvíjané viac s ohľadom na design a štýl ako na funkčnosť a to nikomu pri behaní nijak nepomôže.
    Reebok- ich systém pruženia je postavený rovnako ako u Nike založený na vzduchovom vankúšiku, rovnako ako Nike sa o zákazníkov bije viac s s dorazom na design, tak na hľadanie svojej ideálnej bežeckej topánky v ich sortimente by som odporúčal primeranú dávku triezvosti až skepse(hlavne pri posudzovaní výhod ktorými sa vás budú snažiť presvedčiť). Tak či onak, nie je to úplné stratený boj, hľadať aj u tejto značky, pamätám si asi pred 10 rokmi mali jeden veľmi vydarený model, ktorý som mal možnosť vlastniť a rovnako ako mnoho kamarátov som s nim bol spokojný. Takže ...
    Adidas- nikdy som ich neskúšal, takže ich poznám len sprostredkovane a poznám ako ľudí ktorí sú s nimi spokojní (je nutné dodať, že sú to väčšinou ľudia ktorí nemali možnosť nič iné nikdy vyskúšať, kvôli dostupnosti iných značiek u nás) a ľudí ktorí si ich používaním ublížili. Spomínam si ako par rokov dozadu prišli s veľkou pompou na trh s novým systémom kontroly stability- tzv. Torsion systém. Za rok ho museli stiahnuť či prerobiť, pretože to bol totálne nevhodný systém, a miesto toho aby nohe pomáhal, nohe škodil.
        Ako sa starať o bežecké topánky a ako dlho vydržia. Ak si už nejaké topánky kúpite, nezabudnite že na to aby vám dlho slúžili potrebujú aby ste sa o ne aspoň trochu starali. Stali určíte dosť na to aby ste im aspoň minimum času venovali.
    Topánky treba vždy po použití nechať dobre preschnúť aj v prípade že vonku je sucho, vytiahnuť vložku a topánku nechať vyschnúť na teplom (nie príliš teplom), dobre vetranom mieste.
        Topánka potrebuje z času na čas oprať- ak chcete aby vám vydržala čo najdlhšie bez dier, tak sa snažte ju prať v rukách s kefkou. Ak beháte väčšie objemy, tak na tom moc nezáleží, kde ju budete prať, lebo skôr ako sa stihne roztrhať, bude topánka zodratá.
        Používajte bežecké topánky iba na behanie, kombinovanie s inými športmi či s chôdzou, radikálne znižuje životnosť topánky.
        Ak beháte denne a väčšie objemy, zožeňte si viac párov behacích topánok a používajte ich striedavo. Vraví sa, že bežecká topánka potrebuje odpočívať dva dni, pripadne aspoň deň.
    Kvalitná a dobre vybratá tréningová topánka vydrží cca 700 - 1000km, v závislosti na nasadení a teréne na ktorom trénujete, ak sa o ňu správne stará. Potom stráca väčšinu svojich pružiacich a tlmiacich vlastností, aj keď na pohľad môže vyzerať ako nová.
        Pokiaľ v topánkach skutočne trénujete, tak topánka vždy stratí svoje vlastnosti skôr ako sa zoderie alebo roztrhá (až na skalných off road bežcov, ktorí behajú zásadne v ťažkých terénoch a používajú cestné topánky).
    Často si ani neuvedomíme, že topánka už netlmí a napruží a že stvrdla, často nás začnú bolieť kolená alebo niečo iné práve ako znak toho že topánky už treba vymeniť. Navonok to na topánke vidno väčšinou vidieť nie je, takže sa treba naučiť od sledovať kedy ma topánka dosť.
        Je to dobre pozorovateľné keď si kúpite nové a vyskúšate ich, vtedy je rozdiel veľmi dobre pocítiteľný. Vybehane topánky sa dajú stále dobre použiť na chodenie, ale nie je dobré s výmenou topánok príliš otáľať, lebo si môžme viac uškodiť, ako pomôcť.

    Ešte par typov pre vyber v obchode: Vždy majte na zreteli na čo si topánky kupujete, preto ak ich chcete trebárs na tréning, nenechajte sa zlákať nízkou cenou alebo dobrým designom. Voľte model adekvátny vašej váhe a konštrukcii. Ak si aj kúpite topánky kvalitné ale na daný typ použitia nevhodné, topánky preplatíte tým, že sa zničia rýchlo, alebo v horšom prípade Vás budú zraňovať a nebudete v nich môcť behať vôbec.
        Topánku nekupujte podľa rozmeru, ak ho nemáte u danej značky vopred vyskúšaný. Rovnaké veľkosti u rôznych modelov a značiek bývajú z pravidla rôzne. Topánku si vždy poriadne vyskúšajte. Topánka by vám nemala byť v žiadnom mieste tesná, nielen na palcoch. V oblasti prstov by malo byť  na jeden prst na ruke miesta nad každým prstom na nohe. V každom prípade by sa mali všetky prsty na nohe v topánke pohybovať voľne, bez tlaku zo strán, ale zas by mali topánky nohu držať, tak aby v nich nelietala. Choďte nakupovať poobede, kedy je noha oproti ránu trochu väčšia (jemne napuchnutá). Topánky by nemali byt príliš tesné, alebo naopak príliš voľne v pätovej časti, nemali by tlačiť na achilovku a ani ju drieť.
        Dbajte na to aby vám topánky neboli tesne v oblasti prstov z bokov, dobre značky vyrábajú svoje model v rôznych šírkach a správny výber v tomto mieste vás môže ušetriť mnohých nepríjemností.
    Topánky  používaním zvyčajne trochu pustia, ale nespoliehajte sa na to pri ich výbere.
        Topánky si vždy skúšajte obe, pretože väčšina ľudí ma nohy rôzne veľké, a vyskúšajte si viac rozmerov, aby ste našli ten, ktorý vám skutočné sadne. Prejdite sa v nich a pokiaľ majú v obchode možnosť si ich vyskúšať za behu (trať, bežecký pás, pustia vás v nich von...) urobte to.
    Snažte sa nevyberať topánku len podľa ceny!!! Topánky majú svoju cenu a ta ma svoj dôvod.

    Kde ich kúpiť?
    No to je u nás možno najväčší problém, ak sa poobzeráte okolo, určíte na nejaký obchod narazíte, ale zásobenosť dobrými bežeckými značkami a modelmi je u nás vo väčšine predajni veľmi chabá. Väčšinou narazíte na značky a sortiment určený skôr na komerčne zaujímavejšie športy alebo na modely ktoré sa ako bežecké topánky akurát tvária. Rovnako biedne to je aj s profesionalitou predavačov. Mojou skúsenosťou je že skôr či neskôr budete mat tak či onak viac skúsenosti ako tí predavači. Nájsť dobrý obchod s fundovaným personálom je u nás skôr fikciou, takže sa zrejme budete musieť pozrieť vonku. Ja som zvykol chodievať do Čiech(Brno, Zlín), potom do Rakúska, kde sa dá nakúpiť dobre a občas narazíte aj na skúseného predavača (odporúčam Grác ale aj Viedeň je dobra) ale už nejaký čas nakupujem v Amerike, lebo to v čom behám ja sa sem ani nevozí. Ak mate už jasno čo chcete a rozmer vyskúšaný- odporúčam internet, nakúpite rýchlo, lacno a sortimentne bez konkurencie. Akurát ich už musíte mat skutočné vyskúšané.
         Ak ste sa cez to celé prekúsali nakoniec by som rad tému trochu rozšíril a nechal miesto na úvahy. Keďže ako som písal na začiatku že každý sme originál aj s našou biomechanikou, ktorá nám nebola vrodená ale tvorila sa počas mladosti a dospievania, ovplyvňovaná rôznymi fyzickými aj psychickými  stresmi, dlhodobo nesprávnymi pohybmi (nesprávne sedenie v skole, v aute, používaním nesprávnych topánok, nesprávnym spôsobom chôdze, behu) a rôznych ďalších vplyvov sa nám vytvorila biomechanika akú mame.
        Topánky tieto odchýlky viac či menej dokážu korigovať, ale ak nespravíme niečo viac, tak to bude vždy len viac či menej vyhovujúci kompromis.
        Ak by sme chceli aby sa naša noha skutočné hýbala ako sa ma, tak najjednoduchším spôsobom je nechať si vyrobiť vložky- ortézy, ktoré ak nám vyrobí skutočné dobrý odborník, tak fungujú tak že našu nohu nútia hýbať sa tak aby sa hýbala úplné správne. Po nejakom čase (cca niekoľko rokov používania) si naša noha na tento pohyb zvykne tak, že sama skoriguje odchýlky a začne sa hýbať ako ma. Takéto vložky majú viac výhod ako len túto- napr. zväčšujú plochu ktorou sa chodidlo dotýka topánok, a tým sa cez väčšiu plochu prenáša zaťaženie, čím menej trpí celý organizmus, netvorí sa toľko otlakov a topánky vydržia viac, keďže sa ich kapacita využíva ďaleko viac. Takisto poskytujú podporu klenbám, takú ako potrebujú.
    Ja sám používam vložky značky Formotics, ktoré v Bratislave robí pán Hostýn a vďačím im za veľa.

    Tak Želám veľa zdaru pri výbere tých pravých bežeckých topánok a veľa radosti pri behaní.



                                                                             Pranab Vladovič

    Související články:
    Nohy si zaslúžia, aby sme ich hýčkali (05.06.2008)
    Topánky na behanie II – Vložky (03.06.2008)
    [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 127] 1 2 3 4 5
    | Autor: Prānjal | Počet komentárov: 33 | Pridať komentár | podpor nás na vybrali.sme.sk podpor nás na vybrali.sme.sk| Informační e-mailVytlačiť článok
    Google

    Novinky
    08.11.2010: 100 km E.A.A. EUROPEAN CHAMPIONSHIP
    Muži:
    1. JONAS BUUD, SWE, 6:47:40
    2. OLEKSANDR HOLOVNYTSKYY, UKR, 6:51:03
    3. ANDRÉ COLLET, GER, 6:51:54

    7. DANIEL ORÁLEK, CZE, 6:58:26
    21. ONDREJ EVIN, SVK, 7:25:53
    27. PETER TICHY. SVK, 7:35:28
    34. MILAN ADAMEC, CZE, 7:49:20
    49. JAROSLAV BOHDAL, CZE, 8:14:53
    55. SLAVOMIR LINDVAI, SVK, 8:35:17
    61. RUDOLF LORENCIK, SVK, 8:55:11
    63. JAN BUJNAK, SVK, 9:23:34

    Ženy:
    1. ELLIE GREENWOOD, GBR, 7:29:05
    2. MONICA CARLIN, ITA, 7:30:50
    3. LIZZY HAWKER, GBR, 7:33:26

    30. ALENA ŽÁKOVSKÁ, CZE, 9:34:32
    32. MARTINA JUDA, CZE, 9:56:17
    33. VILMA PODMELOVÁ, CZE, 10:21:09

    28.09.2009: Spartathlon 2009
    Muži:
    1. Ryoichi Sekiya, JPN, 23:48:24
    2. Lars Christofferse, DAN, 24:31:45
    3. Jon Berge, NOR, 25:09:38

    10. Slavomír Lindvai, SVK, 27:16:10

    Ženy:
    1. Sumie Inagaki, JPN, 27:39:49
    2. Yoshido Matsuda, JPN, 31:16:12
    3. Lisa Bliss, USA, 32:23:26

    11.05.2009: Self-Transcendence 12+24 Stunden-Lauf Basel
    24-hodinový beh

    Muži:
    1. Kai Horschig, GER, 212,686km
    2. Ananda-Lahari Zuščín, SVK, 209,747km
    3. Victor Rodionov, LAT, 209,121km

    Ženy:
    1. Carmen Hilderbrand, GER, 207,390km
    2. Nicole Kresse, GER, 176,358km
    3. Ramona Thevenet-Smith, GBR, 166,224km

    12-hodinový beh

    Muži:
    1. Simon Schmid, SUI, 129,120km
    2. Udo Stossberger, GER, 127,512km
    3. Grigire Cilipic, MDA, 127,370km

    Ženy:
    1. Regina Berger-Schmitt, GER, 111,331km
    2. Caroline Girod, SUI, 98,300km
    3. Belinda Eckert, GER, 96,309km

    05.05.2009: IAU 24h World Challenge, Bergamo, Taliansko
    Muži:
    1. Henrik Olson, SWE, 257,042km
    2. Ralf Weis, GER, 244,492km
    3. Yuji Sakai, JPN, 242,713km

    29. Petr Dostálek, CZE, 213,466km
    34. Slavomír Lindvai, SVK, 208,898km
    39. Miroslav Osladil, CZE, 206,233km
    64. František Gállik, SVK, 183,951km
    74. Martin Huncovský, CZE, 177,319km
    137. Ján Bujňák, SVK, 52,161km

    Ženy:
    1. Anne-Cecile Fontaine, FRA, 243,644km
    2. Brigitte Bec, FRA, 234,977km
    3. Monica Casiraghi, ITA, 223,848km

    38. Martina Nemečková, CZE, 175,098km
    50. Pavnína Procházková, CZE, 154,900km
    56. Dagmar Hurková, CZE, 137,963km

    05.05.2009: Self-Transcendence Six and Ten Day Race, New York
    10-dňový beh

    Muži:
    1. Madhupran Schwerk, GER, 777 míľ
    2. Igor Mudryk, UKR, 712 míľ
    3. Yuri Trostenyuk, UKR, 629 míľ

    12. Chakradhara Čáslava, CZE, 501 míľ
    13. Rastislav Uličný, SVK, 495 míľ
    19. Padyatra Komák, SVK, 408 míľ

    Ženy:
    1. Kaneenika Janáková, SVK, 707 míľ (Slovenský rekord)
    2. Sarah Barnett, AUS, 684 míľ
    3. Jayasalini Abramovskikh, UKR, 619 míľ

    6. Ivana Nemcová, CZE, 559 míľ
    10. Sylva Stradalová, CZE, 525 míľ
    14. Zuzana Dócziová, SVK, 503 míľ

    6-dňový beh

    Muži:
    1. Darren Worts, USA, 420 míľ
    2. Vilodymyr Hlushchuk, UKR, 391 míľ
    3. Vlastimil Dvořáček, CZE, 375 míľ

    11. Ales Pliva, CZE, 293 míľ
    12. Michal Petříček, CZE, 285 míľ

    Ženy:
    1. Dipali Cunningham, AUS, 513 míľ (WR)
    2. Pam Reed, USA, 490 míľ
    3. Lenka Švecová, CZE, 372 míľ

    9. Sunanda Mináriková, CZE, 284 míľ

    05.05.2009: Podvihorlatský maratón 2009
    Muži:
    1. Ferenc Biri, HUN, 2:43:09
    2. Vladislav Lipovský, SVK, 2:44:46
    3. János Zabari, HUN, 2:45:24

    Ženy:
    1. Anna Balošáková, SVK, 3:35:26
    2. Zlatica Semanová, SVK, 3:40:23
    3. Erika Billá, SVK, 3:43:39

    16.04.2009: Athens Ultramarathon Festival 24h, 48h, 72h and 7 days
    7 dňový beh

    Muži:
    1. SICHEL WILLIAM, GBR, 805km
    2. LO WEI NING, TPE, 789,217km
    3. NOMIKOS NIKITAS, GRE, 771km

    Ženy:
    1. JANOSI ELVIRA, HUN, 436,156km

    72 hodinový beh

    Muži:

    1. BATZOGLOU VAGELIS, GRE, 415km
    2. KOROVESIS GEORGE, GRE, 304,305km
    3. PRIMUS THOMAS, AUT, 300km

    Ženy:

    1. HUANG SHU MIN, TPE, 407,507km

    48 hodinový beh

    Muži:
    1. KAZOURIS DIMITRIS, GRE, 300km
    2. JONES COLIN, GBR, 275km
    3. PAPACHARALABOUS NIKOS, GRE, 216km

    Ženy:
    1. GIANNAKOPOULOU DIMITRA, GRE, 201km
    2. VENITI MARIA, GRE, 134,72km

    24 hodinový beh

    Muži:
    1. GEORGIOPOULOS KONSTANTINOS, GRE, 211km
    2. NIKOLIS CHARALAMBOS, GRE, 207,228km
    3. MUSTALA ARI, FIN, 204,892km

    Ženy:
    1. BERCES EDIT, HUN, 201,237km
    2. CHIA LUH SIN, TPE, 193,52km
    3. AHLHOLM TUULA KRISTIINA, FIN, 185,462km

    07.04.2009: Marathon Des Sables 2009
    Muži:
    1. Mohamad Ahansal, MAR, 16:27:26
    2. Aziz El Akad, MAR, 16:31:40
    3. Salameh Al Aqra, JOR, 17:15:06

    234. Stanislav Kmec, SVK, 31:04:25

    Ženy:
    1. Touda Didi, MAR, 23:30:44
    2. Meghan Hicks, USA, 24:29:16
    3. Luz Perez Carbajo, ESP, 24:38:32

    47. Ivana Pilarova, CZE, 40:50:12

    29.03.2009: ČSOB Bratislava Marathon
    Muži:
    1. HAURYCHENKO Aliaksej, BLR, 2:21:40
    2. BARTKIEWICZ Krzysztof, POL, 2:31:38
    3. HOLEČKO Martin, SVK, 2:31:47

    Ženy:
    1. FÖLDINGNÉ NAGY Judit, HUN, 2:50:21
    2. PETNUCHOVÁ Ingrid, 2:51:05
    3. MARTINCOVÁ Ivana, 2:54:17

    23.03.2009: Furčianský maratón
    Muži:
    1. Slavomír Lidvai, SVK, 2:53:25
    2. Ondrej Evin, SVK, 2:55:12
    3. Rudolf Lorenčík, SVK, 2:56:50

    Ženy:
    1. Zlatka Semanová, SVK, 3:55:08
    2. Eva Hatalová, SVK, 3:55:23
    3. Alžbeta Tiszová, SVK, 4:15:05
    Archív správ...

    Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
    Vaše pripomienky, podnety a námety zasielajte na náš mail ultrabeh - ZAVINÁČ - ultrabeh.sk .