Hlavné menu

Novinky na Ultrablogu
Chyba: nepodatrilo se nacist zdroj...
Rubriky

Najčítanejšie články

Neexistuji vhodna data!

Posledné komenáre
  • Dobry den, dekuji za super clanek. Chtela jsem vam ho ohodnotit tou nejlepsi znamkou a v domneni, . . . (Lung-gom-pa. Tibetskí bežci.)
  • Denne sleduje Tvoje výkony.Držíme Ti všetci palce. (3100 Mile Race 2014)
  • KEep it up pranjal. There have been complaints that you have been drinking too much coffee! Grahak (3100 Mile Race 2014)
  • Podľa mňa, je to vec osobnej voľby. Všetky tieto ultraľahke topánky majú výhodu, že neupra . . . (Topánky na behanie)
  • A vivobarefoot topank? v poslednom čase su tie topanky vel'mi popularne... aky je vaš nazor? (Topánky na behanie)
  • Návštevy

    Príručka bežca mnohodňových behov, 2. časť - Stratégia behu

    Vydané dňa 04. 10. 2007 (12100 prečítaní)
    Tréning    V tejto časti by som sa chcel zamerať na objasnenie toho, ako sa vlastne viacdňové preteky behávajú, aké vybavenie potrebujete a na čo si treba dávať pozor. Na začiatok príklad z vlastnej skúsenosti.

        Môj prvý viacdenný beh bol 10 dňový pretek v New Yorku na jar v roku 2000. Pred tým som behal maximálne 12 hodinový beh a vôbec som nemal poňatie, ako to na takýchto behoch prebieha. Ten rok bol štart o šiestej hodine večer. Vedel som, že musím začať pomaly a tak okolo 23:00 som mal za sebou maratón. Mojim plánom bolo behať tak 100 km denne, keďže  pred tým som bol schopný zabehnúť tých 100 km za 12 hodín a tu mám na to 24, takže to nebude problém, nie? O tej jedenástej som si teda povedal, že to na dnes stačí, išiel som sa v pohode osprchovať, na masáž a niečo po pol noci som zaľahol. Ráno som vstal asi o 5:30 a okolo šiestej som opäť vyrazil. A potom som zažil šok. Všetci mali tak o 20 míľ viac ako ja! Veď oni bežali celú noc!
       
    Bežiace nohy    Áno. Tak takto to na viacdňových  behoch chodí. Väčšinou sa všetci snažia nadbehnúť si prvý deň čo najviac, pretože počítajú s tým, že neskôr budú spomaľovať a každý extra kilometer sa im bude hodiť. Neskôr som si zvykol behávať prvý deň okolo 80 míľ (asi 128 km). Ale nikdy som nebežal viac ako 85 míľ, pretože potom to už išlo na úkor spánku. Vždy treba rátať s tým, že aj keď sa deň končí, či už to je o 12:00 alebo 18:00 (podľa toho, kedy bol štart), nie je to ešte koniec vášho bežeckého dňa. Nemôžete si ísť ľahnúť na 4-5 hodín, pretože ďalší deň práve začal. Váš deň končí až večer, keď idete spať. Stáva sa, že keď to niekto prvý deň preženie, ďalší deň svoj ťažko vybojovaný náskok stratí. Práve preto sa druhý deň preteku vždy javí ako ten najdlhší. Prvé tri dni sú vždy tie najťažšie. Telo ako keby prechádzalo na iný druh metabolizmu a postupne sa adaptuje na takúto extrémnu záťaž a bežecký rytmus. Po troch dňoch sa väčšina bežcov začína cítiť lepšie.
       
        Najväčším problémom, teda okrem všadeprítomnej únavy a bolesti, je nedostatok spánku a mentálna únava, spôsobená monotónnosťou behu. Vždy sa snažte oklamať svoju myseľ. Rozdeľte si pretek na čo najmenšie časti. Rozdeľte si ho najskôr na dni, dni potom na menšie časti, ktoré sú rozdelené napríklad vašimi prestávkami, povedzme od 12:00 do 18:00, potom od 18:00 do polnoci, ďalej od polnoci do 6:00 a nakoniec od 6:00 do 12:00. Nakoniec si aj tieto časti môžete rozložiť až na jednotlivé kolá. Vždy myslite len na konkrétne kolo, ktoré máte urobiť. Nemyslite, že je pred vami ešte 5 dní behania alebo 800 km. Existuje len toto kolo. Takto bude vaša myseľ ľahšie schopná prijať takýto pretek. Trik na zvládnutie viacdňového behu je v jeho prijatí. Mne vždy najlepšie funguje, keď sa snažím prijať to, že budem behať až do konca svojho života. Všetko ostatné prestáva existovať. Už nič iné nebudem poznať, len tento okruh. Nedávajte vašej mysli možnosť voľby. V momente ak má voľbu, začína špekulovať. Keď je iba jedna cesta, všetko je jasné.
       
    Bolesť    Bolesť. Bolesť je vo všeobecnosti znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Ale keď bežíte viacdenný pretek, zaťažujete telo až na hranicu jeho schopností. Neustále sa pohybujete na hranici zranenia. Takže bolesť je vašim stálym sprievodcom. Musíte sa naučiť počúvať svoje telo. Vždy keď bežím, vnímam bolesť len okrajovo. Je tam, ale nevenujem jej pozornosť. Človek si na ňu proste zvykne. Ako sa vraví človek si zvykne na všetko. Postupom času som sa naučil rozpoznať či je bolesť znakom niečoho vážnejšieho, či napríklad začína nejaké zranenie, alebo je to len ten typ bolesti, ktorá príde a odíde. Každý má iný prah bolestivosti, takže každý je schopný zvládať bolesť inak. Ja by som rozdelil bolesť do štyroch kategórií. Do prvej kategórie patrí bolesť, ktorá je neustále prítomná, bolesť unavených svalov, kĺbov a šliach a pod. To je práve tá bolesť, na ktorú si zvyknete a už ju ani nevnímate. Do druhej kategórie patrí bolesť, ktorá vyžaduje vašu pozornosť, je to už bolesť, ktorú si nemôžete nevšimnúť. Takáto bolesť môže byť znakom začínajúceho zranenia. Zvyčajne sa dá zvládnuť, ale vyžaduje to vašu koncentráciu. Ak to však trvá dlhšie, veľmi to odčerpáva vašu energiu. V ďalšej kategórii je bolesť, ktorá je taká intenzívna, že pohlcuje všetku vašu pozornosť. Prekonanie takejto bolesti vyžaduje vašu maximálnu koncentráciu, ale zvyčajne sa nedá zniesť dlho, pretože takýto druh koncentrácie vás veľmi rýchlo vyčerpá. Takáto bolesť býva jednoznačným znakom zranenia. A do poslednej štvrtej kategórie patrí paralyzujúca bolesť, ktorá sa už prekonať nedá a úplne vám znemožní ďalej pokračovať. Toto je znak vážneho zranenia. Všeobecne sa schopnosť znášať bolesť znižuje únavou. Vtedy sa vaša energia potrebná na zvládnutie bolesti vyčerpá oveľa rýchlejšie. Aj v tomto prípade je trikom pozitívna a radostná myseľ. Pokiaľ sa budete snažiť  cítiť vo svojom vnútri radosť, budete schopní zvládnuť bolesť oveľa ľahšie.
       
        Ďalším problémom, s ktorým sa musíte na viacdennom behu vysporiadať je nedostatok spánku. Tu asi neexistuje nejaké pravidlo alebo postup ako sa na toto pripraviť. Každému je asi geneticky dané, koľko spánku potrebuje na regeneráciu a asi jediný spôsob ako to zistiť je zabehnúť si kratší ultrabeh (napr. 24 alebo 48 hodinový beh). Tu si môžete vyskúšať ako váš organizmus reaguje na stres spôsobený nedostatkom spánku. Čo vám však určite pomôže je vaša trénovanosť. Čím viac máte v tréningu nabehané, tým rýchlejšie je vaše telo schopné sa regenerovať a zároveň tým menej spánku budete potrebovať. Pri mojich prvých viacdenných  pretekoch bol pravdepodobne práve toto môj najväčší problém. Ja som typ nočnej sovy, ktorá funguje dobre neskoro večer, ale skoro ráno je nepoužiteľná. Pri mojich 1000 míľových závodoch som vstával tak, aby som už okolo piatej bol na trati. Ale tie prvé hodiny boli úplné utrpenie. Tackal som sa v polospánku zo strany na stranu a míľu, ktorú som bol inak schopný zabehnúť pod 15 minút, som vtedy bežal aj 20. Veľakrát som to po pár kolách opäť zabalil a išiel si ešte ľahnúť. Stále tento problém mávam, ale už to nie je také zlé. Počas 3100 míľového behu zvyknem mávať túto krízu medzi 8:00 a 10:00. Čo na mňa vtedy funguje sú dychové cvičenia. Snažím sa nadychovať pomaly, zhlboka, ale hlavne vedome. Môžete si predstavovať, že nadychujete silu a energiu, ktorá sa rozlieva do celého vášho tela. Keď toto nezaberá, tak si skúste pustiť nejakú dynamickú hudbu. A nakoniec ešte stále tu je káva, alebo nejaký energetický nápoj. Ja osobne kávu normálne vôbec nepijem (proste mi nechutí), ale počas preteku mi to pomáha ako-tak sa prebudiť. Ale samozrejme toto v sebe skrýva aj určité riziká. Káva je dosť ťažká na žalúdok a ten aj bez nej dostáva počas takéhoto behu celkom zabrať a zároveň kofeín (či už v káve, alebo v energetických nápojoch) spôsobuje dehydratáciu, čo môže byť hlavne v horúcom počasí veľmi nebezpečné.

        Hneď od začiatku preteku sa pokúste zvoliť si rytmus prestávok, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Počas 1000 míľových behov som zvykol mať asi hodinovú prestávku na obed o 12:00. Ďalšiu asi 15-20 minútovú som mal okolo 18:00. Behával som zvyčajne do polnoci a vstával asi o 4:30. Výhodou týchto pretekov bolo, že ste mali k dispozícií celých 24 hodín a tak ste si mohli deň prispôsobiť podľa vašich predstáv. Niekedy keď cez deň veľmi pršalo spával som počas dňa a behal v noci. Pri 3100 míľovom behu ste obmedzení tým, že môžete behať len medzi 6:00 a polnocou. Zvyšných 6 hodín je povinná prestávka. Pri tomto behu som si zvykol behať s jednou asi 15 minútovou prestávkou o 15:00. Väčšina bežcov však išla na dve prestávky. Všetko záležalo od toho, ako rýchlo ste dokázali behať. Keď ste rýchlejší, môžete si dovoliť viac a dlhšie prestávky. Keď ste pomalší musí vám stačiť jedna.
        Dážď
        Počasie je ďalším faktorom, ktorý musíte brať do úvahy. Väčšina viacdenných behov sa beží počas neskorej jari, v lete alebo skorej jeseni, keď sú vonkajšie teploty vyššie. Predtým, ako sa preteku zúčastníte, tak si zistite, aké priemerné teploty vládnu v tom ročnom období v mieste konania behu. Berte do úvahy aj to, či sa miesto nachádza v blízkosti mora alebo oceánu, kde môžete očakávať rýchlejšie zmeny počasia a zvýšenú vlhkosť. Na behoch, ktorých som sa ja zúčastnil boli vždy dni, keď sme mali extrémne horúčavy (hlavne počas 3100 míľového behu, ktorý sa beží uprostred leta). Naša krajina leží v miernom pásme, kde počas leta nebývajú extrémne horúčavy (aj keď v posledných rokoch to prestáva platiť). Je preto veľmi dobré, keď môžete do miesta konania preteku pricestovať pár dní skôr, aby ste sa mohli adaptovať na dané podmienky. Aj počas samotného behu si vaše telo postupne zvyká na horúce počasie. Veľa krát sa stáva, že na začiatku vám môže spôsobovať veľké problémy už beh pri 30°C, zatiaľ čo v neskorších fázach preteku bude toto pre vás celkom prijateľná teplota. Na samotný pocit tepla má podstatný vplyv aj vlhkosť. Niekedy už 30°C pri vysokej vlhkosti môže byť neznesiteľné, zatiaľ čo 35°C na suchom vzduchu sa vám môže zdať znesiteľnejšie. Pri vysokej vlhkosti sa pot z vášho tela nemôže tak rýchlo odparovať a väčšinou vám len steká po tele. To spôsobuje, že sa vaše telo nedokáže účinne zbaviť nadbytočného tepla. V horúcom počasí by ste sa mali držať niekoľkých základných pravidiel. Vždy veľa pite. Aj keď necítite smäd, pite. Snažte sa vypiť tak 2 dcl vody, energetického alebo iného nápoja každých 10 – 15 min. Ak je naozaj horúco a vy sa veľmi potíte nebojte sa vypiť aj 3 – 4 dcl. Dehydratácia je niečo, z čoho sa telo veľmi dlho spamätáva. Používajte kvalitné funkčné oblečenie. Žiadne bavlnené tričká. Tie fungujú na princípe špongie, ktorá vodu zadržiava, ale schne veľmi dlho. Vždy používajte bežeckú čiapku! Mozog je tým prvým orgánom, ktorý je náchylný na prehriatie. Úpal môže veľmi ľahko ukončiť vaše bežecké ambície. Čo najčastejšie si dávajte na hlavu vodu a keď máte možnosť aj ľad pod čiapku. Vaša hlava je neustále veľmi intenzívne prekrvovaná a tak, keď schladíte krv vo vašej hlave, tá sa dostane do celého vášho tela. Pokiaľ máte možnosť, zožeňte si čiapku s ochranným šiltom aj vzadu. Ten vám bude chrániť krk pred slnkom. Používajte opaľovacie krémy s vysokým UV faktorom (aspoň 30). Vyberajte sa ale krém jemný, najlepšie detský, a pokiaľ máte možnosť nie príliš mastný (bez oleja). Vaša pokožka dostáva počas takéhoto behu naozaj zabrať. Uvedomte si, že denne vypotíte tak 10 litrov potu, neustále ste vystavovaný slnečnému žiareniu, prachu a špine a samotný krém môže zapchať vaše póry, čo má za následok vytváranie rôznych vyrážok a vredov.
       
        Musíte sa však pripraviť aj na opačný extrém, a to je daždivé počasie. Pokiaľ sa ponad vás preženie len krátka búrka, nie je to až takým problémom. Veľakrát sa však stáva, že prší v kuse aj niekoľko dní. Vtedy to už problém je. Dážď je nepríjemný hlavne na chodidlá. Vlhká noha je oveľa náchylnejšia na otlaky. Zároveň vlhká topánka je ťažšia, čo môže spôsobiť problémy s achilovkami, „shin splint“ a iné zranenia. Taktiež podchladené svaly sú náchylnejšie na zranenia. Vždy by ste mali mať so sebou kvalitné nepremokavé, ale zároveň priedušné oblečenie do dažďa (GoreTex a pod.). Môžete si byť však istí, že ani to najkvalitnejšie oblečenie vám nezaručí, že ostanete suchí. To množstvo potu, ktoré vaše telo vyprodukuje počas behu jednoducho žiadne oblečenie nebude schopné dostať von. Niekedy aj obyčajný pršiplášť alebo dlhé „poncho“ dokážu dostatočne splniť svoju úlohu. Dáždnik môžete taktiež použiť, pokiaľ nie je príliš veterno. Keď už máte istotu, že je po daždi, alebo že dlhší čas nebude pršať, vždy si prezujte suché topánky. Dobre si vysušte nohy, dajte si na ne prípadne aj detský púder, ktorý vám vytiahne vlhkosť z pokožky a vymeňte si aj suché ponožky. Neustále majte na pamäti, že nohy sú váš pracovný nástroj. Starajte sa o ne.
       
        Na pretek si zo sebou vždy zoberte aj teplé oblečenie. Rána bývajú chladné niekedy aj v lete. Tiež nie je na zahodenie pribaliť pár rukavíc na behanie. Keď beháte v chladnom počasí, ruky sú práve tou časťou vášho tela, ktorá je citlivá na chlad.
       
    Bežecké topánky    Bežecké topánky. Koľko topánok si zobrať? To veľmi záleží od vášho štýlu behu, povrchu na ktorom sa beží a na vašej hmotnosti. Ja som ťažší, môj bežecký štýl nie je práve šetrný k topánkam a povrch na ktorom sa behá 3100 míľový beh je betónový a veľmi drsný. Takže moja spotreba topánok je dosť veľká. V roku 2005 som zodral 14 párov, v roku 2006 10 a 2007 9 párov. Samozrejme záleží aj na druhu topánok. Niektorí výrobcovia používajú na podrážku topánky mäkšiu gumu ako iní. Dokonca sa často tento materiál mení aj od modelu topánky u toho istého výrobcu. Ako príklad môžem uviesť Asics GT 1110 a Asics GT 2110. Podrážka u GT 2110 vydrží podstatne dlhšie ako u GT 1110, aj keď hrúbka materiálu je porovnateľná. Počas behov som odpozoroval, že väčšina topánok značky Nike a niektoré modely od New Balance majú nižšiu životnosť. Je dobré si vyskúšať pre pretekom niekoľko modelov topánok a vybrať si jeden alebo dva, ktoré vám najviac sedia. Nekupujte nový model tesne pred behom len preto, že má dobrú cenu, bez toho, aby ste ho predtým otestovali. Mohlo by sa stať, že po niekoľkých dňoch zistíte, že vám tento model nesedí a vy ste zbytočne vyhodili veľa peňazí. Vždy si kupujte tenisky o jedno alebo dve čísla väčšie, ako zvyčajne používate. Niektorí výrobcovia (Asics, New Balance ...) ponúkajú bežecké topánky aj v rôznych šírkach. Pokiaľ je vaše chodidlo širšie, uvažujte o kúpe práve takýchto topánok. Mne sa najlepšie osvedčili topánky Asics model Evolution a GT 2110 (prípadne staršie modely z tohto radu). Vždy si kupujem americkú veľkosť 13 (čo je asi o 2 čísla viac ako mám bežne) a pretože moje chodidlo je širšie kupujem veľkosť 4E (najširšie, aké sa vyrábajú). Nikdy neváhajte topánky upraviť hneď ako budete cítiť, že vám začínajú robiť problémy. Najčastejšie sa reže predná časť topánky, aby sa vám nerobili otlaky na prstoch. Niektorí bežci režú aj zadnú časť, pri achilovke, práve kvôli tomu, aby topánka na achilovku netlačila, prípade jazyk, aby zmiernili jeho tlak na priehlavok a prednú stranu členka.
       
        Počas takýchto dlhých behov je vždy problémom, ako čo najlepšie zásobiť vaše telo dostatkom energie. Ale množstvo energie, ktoré celodenným behom vydáte je priveľké na to, aby ste ho boli schopní plne nahradiť. Môžete sa snažiť jesť tak veľa, ako len chcete, ale aj tak sa vám to úplne nepodarí. Veľkú časť energie budete čerpať so svojich tukových zásob, takže pri ultrabehoch sa nemusíte báť, keď si na začiatku preteku so sebou nesiete trochu tuku naviac. Do konca behu bude po ňom. Váš metabolizmus sa počas preteku mení. Telo sa naučí zúžitkovať každú trochu potravy na energiu a naučí sa fungovať v akomsi šetrnom móde, kedy aj pri nedostatočnom prísune energie z potravy dokáže pracovať. Snažte sa jesť radšej viackrát a v menšom množstve. Vyhľadávajte potraviny, ktoré sú energeticky výživné. Výborná je ryža, zemiaky a cestoviny. Vždy ste ale odkázaní na umenie kuchárov, ktorí sa starajú o stravu bežcov. Počas behu sa vaše zažívanie stáva oveľa citlivejšie. Na trávenie nemáte ideálne podmienky. Stále ste v pohybe a veľakrát je vonku veľmi horúco. Pri takýchto podmienkach je niekedy naozaj veľmi ťažké niečo do seba dostať. Tu sa ukáže ich umenie, ako dokážu jedlo pripraviť tak, aby vám chutilo a pritom vám dalo aj dostatočné množstvo energie. Tiež pamätajte na to, že keď ste dehydrovaní nepociťujete hlad. Telo sa prednostne snaží vyriešiť väčší problém a až potom ten menší. Takže až keď dočerpáte do tela tekutiny, váš apetít sa začne vracať. Pokiaľ máva váš žalúdok tendenciu sa prekysliť a vy cítite pálenie záhy musíte si dávať aj väčší pozor na to čo jete a pijete. Vo všeobecnosti sladké nápoje a jedlo spôsobujú prekyslenie oveľa skôr, ako iné jedlo a nápoje. Ale práve cukor, ktorý je ich hlavnou zložkou je pre nás najvýdatnejším zdrojom energie. Takže si musíte nájsť tú správnu rovnováhu. Potrava, ktorú jete by mala byť čo najľahšie stráviteľná. V opačnom prípade krv, ktorú potrebujú vaše svaly na prácu poputuje do vášho žalúdka na trávenie a vy sa budete cítiť malátny a slabý.
       
        Pred behom by ste si mali naplánovať aké výživové doplnky budete brať. Všetky vitamíny a minerály jednoducho nie ste schopní získať len zo stravy. Otestujte si na sebe, čo vám najviac vyhovuje. Ale vo všeobecnosti by ste sa mali zamerať na antioxidanty, ktoré urýchľujú regeneráciu organizmu (vitamín C, A, E a iné.), ďalej na multivitamínové a multiminerálové prípravky, ktoré vám v jednej tabletke dajú kompletnú dávku vitamínov a minerálov. Dobré je užívať aj kalcium a magnézium, ktoré posilňujú kosti, kĺby a šľachy a zároveň zabraňujú svalovým kŕčom. Existuje celé množstvo ďalších prípravkov a výživových doplnkov, ktoré vám môžu pomôcť, ale ich celkový výpis by vydal na ďalší celý článok. Takže to možno až niekedy nabudúce.

    [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5
    | Autor: Prānjal | Počet komentárov: 1 | Pridať komentár | podpor nás na vybrali.sme.sk podpor nás na vybrali.sme.sk| Informační e-mailVytlačiť článok
    Google

    Novinky
    08.11.2010: 100 km E.A.A. EUROPEAN CHAMPIONSHIP
    Muži:
    1. JONAS BUUD, SWE, 6:47:40
    2. OLEKSANDR HOLOVNYTSKYY, UKR, 6:51:03
    3. ANDRÉ COLLET, GER, 6:51:54

    7. DANIEL ORÁLEK, CZE, 6:58:26
    21. ONDREJ EVIN, SVK, 7:25:53
    27. PETER TICHY. SVK, 7:35:28
    34. MILAN ADAMEC, CZE, 7:49:20
    49. JAROSLAV BOHDAL, CZE, 8:14:53
    55. SLAVOMIR LINDVAI, SVK, 8:35:17
    61. RUDOLF LORENCIK, SVK, 8:55:11
    63. JAN BUJNAK, SVK, 9:23:34

    Ženy:
    1. ELLIE GREENWOOD, GBR, 7:29:05
    2. MONICA CARLIN, ITA, 7:30:50
    3. LIZZY HAWKER, GBR, 7:33:26

    30. ALENA ŽÁKOVSKÁ, CZE, 9:34:32
    32. MARTINA JUDA, CZE, 9:56:17
    33. VILMA PODMELOVÁ, CZE, 10:21:09

    28.09.2009: Spartathlon 2009
    Muži:
    1. Ryoichi Sekiya, JPN, 23:48:24
    2. Lars Christofferse, DAN, 24:31:45
    3. Jon Berge, NOR, 25:09:38

    10. Slavomír Lindvai, SVK, 27:16:10

    Ženy:
    1. Sumie Inagaki, JPN, 27:39:49
    2. Yoshido Matsuda, JPN, 31:16:12
    3. Lisa Bliss, USA, 32:23:26

    11.05.2009: Self-Transcendence 12+24 Stunden-Lauf Basel
    24-hodinový beh

    Muži:
    1. Kai Horschig, GER, 212,686km
    2. Ananda-Lahari Zuščín, SVK, 209,747km
    3. Victor Rodionov, LAT, 209,121km

    Ženy:
    1. Carmen Hilderbrand, GER, 207,390km
    2. Nicole Kresse, GER, 176,358km
    3. Ramona Thevenet-Smith, GBR, 166,224km

    12-hodinový beh

    Muži:
    1. Simon Schmid, SUI, 129,120km
    2. Udo Stossberger, GER, 127,512km
    3. Grigire Cilipic, MDA, 127,370km

    Ženy:
    1. Regina Berger-Schmitt, GER, 111,331km
    2. Caroline Girod, SUI, 98,300km
    3. Belinda Eckert, GER, 96,309km

    05.05.2009: IAU 24h World Challenge, Bergamo, Taliansko
    Muži:
    1. Henrik Olson, SWE, 257,042km
    2. Ralf Weis, GER, 244,492km
    3. Yuji Sakai, JPN, 242,713km

    29. Petr Dostálek, CZE, 213,466km
    34. Slavomír Lindvai, SVK, 208,898km
    39. Miroslav Osladil, CZE, 206,233km
    64. František Gállik, SVK, 183,951km
    74. Martin Huncovský, CZE, 177,319km
    137. Ján Bujňák, SVK, 52,161km

    Ženy:
    1. Anne-Cecile Fontaine, FRA, 243,644km
    2. Brigitte Bec, FRA, 234,977km
    3. Monica Casiraghi, ITA, 223,848km

    38. Martina Nemečková, CZE, 175,098km
    50. Pavnína Procházková, CZE, 154,900km
    56. Dagmar Hurková, CZE, 137,963km

    05.05.2009: Self-Transcendence Six and Ten Day Race, New York
    10-dňový beh

    Muži:
    1. Madhupran Schwerk, GER, 777 míľ
    2. Igor Mudryk, UKR, 712 míľ
    3. Yuri Trostenyuk, UKR, 629 míľ

    12. Chakradhara Čáslava, CZE, 501 míľ
    13. Rastislav Uličný, SVK, 495 míľ
    19. Padyatra Komák, SVK, 408 míľ

    Ženy:
    1. Kaneenika Janáková, SVK, 707 míľ (Slovenský rekord)
    2. Sarah Barnett, AUS, 684 míľ
    3. Jayasalini Abramovskikh, UKR, 619 míľ

    6. Ivana Nemcová, CZE, 559 míľ
    10. Sylva Stradalová, CZE, 525 míľ
    14. Zuzana Dócziová, SVK, 503 míľ

    6-dňový beh

    Muži:
    1. Darren Worts, USA, 420 míľ
    2. Vilodymyr Hlushchuk, UKR, 391 míľ
    3. Vlastimil Dvořáček, CZE, 375 míľ

    11. Ales Pliva, CZE, 293 míľ
    12. Michal Petříček, CZE, 285 míľ

    Ženy:
    1. Dipali Cunningham, AUS, 513 míľ (WR)
    2. Pam Reed, USA, 490 míľ
    3. Lenka Švecová, CZE, 372 míľ

    9. Sunanda Mináriková, CZE, 284 míľ

    05.05.2009: Podvihorlatský maratón 2009
    Muži:
    1. Ferenc Biri, HUN, 2:43:09
    2. Vladislav Lipovský, SVK, 2:44:46
    3. János Zabari, HUN, 2:45:24

    Ženy:
    1. Anna Balošáková, SVK, 3:35:26
    2. Zlatica Semanová, SVK, 3:40:23
    3. Erika Billá, SVK, 3:43:39

    16.04.2009: Athens Ultramarathon Festival 24h, 48h, 72h and 7 days
    7 dňový beh

    Muži:
    1. SICHEL WILLIAM, GBR, 805km
    2. LO WEI NING, TPE, 789,217km
    3. NOMIKOS NIKITAS, GRE, 771km

    Ženy:
    1. JANOSI ELVIRA, HUN, 436,156km

    72 hodinový beh

    Muži:

    1. BATZOGLOU VAGELIS, GRE, 415km
    2. KOROVESIS GEORGE, GRE, 304,305km
    3. PRIMUS THOMAS, AUT, 300km

    Ženy:

    1. HUANG SHU MIN, TPE, 407,507km

    48 hodinový beh

    Muži:
    1. KAZOURIS DIMITRIS, GRE, 300km
    2. JONES COLIN, GBR, 275km
    3. PAPACHARALABOUS NIKOS, GRE, 216km

    Ženy:
    1. GIANNAKOPOULOU DIMITRA, GRE, 201km
    2. VENITI MARIA, GRE, 134,72km

    24 hodinový beh

    Muži:
    1. GEORGIOPOULOS KONSTANTINOS, GRE, 211km
    2. NIKOLIS CHARALAMBOS, GRE, 207,228km
    3. MUSTALA ARI, FIN, 204,892km

    Ženy:
    1. BERCES EDIT, HUN, 201,237km
    2. CHIA LUH SIN, TPE, 193,52km
    3. AHLHOLM TUULA KRISTIINA, FIN, 185,462km

    07.04.2009: Marathon Des Sables 2009
    Muži:
    1. Mohamad Ahansal, MAR, 16:27:26
    2. Aziz El Akad, MAR, 16:31:40
    3. Salameh Al Aqra, JOR, 17:15:06

    234. Stanislav Kmec, SVK, 31:04:25

    Ženy:
    1. Touda Didi, MAR, 23:30:44
    2. Meghan Hicks, USA, 24:29:16
    3. Luz Perez Carbajo, ESP, 24:38:32

    47. Ivana Pilarova, CZE, 40:50:12

    29.03.2009: ČSOB Bratislava Marathon
    Muži:
    1. HAURYCHENKO Aliaksej, BLR, 2:21:40
    2. BARTKIEWICZ Krzysztof, POL, 2:31:38
    3. HOLEČKO Martin, SVK, 2:31:47

    Ženy:
    1. FÖLDINGNÉ NAGY Judit, HUN, 2:50:21
    2. PETNUCHOVÁ Ingrid, 2:51:05
    3. MARTINCOVÁ Ivana, 2:54:17

    23.03.2009: Furčianský maratón
    Muži:
    1. Slavomír Lidvai, SVK, 2:53:25
    2. Ondrej Evin, SVK, 2:55:12
    3. Rudolf Lorenčík, SVK, 2:56:50

    Ženy:
    1. Zlatka Semanová, SVK, 3:55:08
    2. Eva Hatalová, SVK, 3:55:23
    3. Alžbeta Tiszová, SVK, 4:15:05
    Archív správ...

    Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
    Vaše pripomienky, podnety a námety zasielajte na náš mail ultrabeh - ZAVINÁČ - ultrabeh.sk .