10 a 6 dňový beh 2009, New York - nový svetový rekord!

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Viacdenné behy, Vydáno dne: 03. 05. 2009

10-dňový beh, 10. deň, 6-dňový beh, 6. deň: Pranab už od piateho dňa pre zdravotné problémy nemohol posielať príspevky a tak aspoň záverečné zhodnotenie.
   Tento ročník 6-dňového behu bol ozdobený fantastickým svetovým rekordom Dipali Cuningham, ktorá zabehla 513 míľ. Táto 50 ročná australčanka je jasným príkladom toho, že vek nie je žiadnou prekážkou na dosahovanie neuveriteľných výkonov. Len niekoľko míľ za ňou s výkonom 490 míľ skončila američanka Pam Reed. Na výbornom treťom mieste s výkonom 372 míľ skončila češka Lenka Švecová.
   V ženskej časti 10-dňového behu obhájila svoje minuloročné prvenstvo v novom slovenskom rekorde 707 míľ Kaneenika Janáková. Za ňou so 684 míľami skončila australčanka Sarah Barnett a na treťom mieste bola Jayasalini Abramovskikh z Ruska so 619 míľami.
   10-dňový mužský beh vyhral nemec Madhupran Schwerk so 777 míľami, za ním nasledovali dvaja ukrajinci Igor Mudryk so 712 míľami a Juri Trostenyuk so 629 míľami.
   Američan Darren Worts zvíťazil v mužskom 6-dňovom behu so 420 míľami, za ním bol ukrajinec Vlodimir Hlushchuk s 391 míľami a tretí bol Česch Vlasta Dvořáček.

Konečné výsledky
Fotogaléria
Reportáže Utpala Marshala (v angličtine)

10-dňový beh, 5. deň, 6-dňový beh, 1. deň:    Dnes som bol rád, že sa mi podarilo dostať sa na štart pred dvanástou a stihnúť štart 6 dňových.
    Počasie sa spravilo pekné, alke horúce možno až moc. Dnes bolo na bežcoch skutočne vidieť, že teplom trpia a rovnako to bolo vidieť aj na 6 dňovkároch už po pár hodinách. Naštastie so zapadajúcim slnkom sa trochu rozfúkalo a ochladilo.
    Naši borci pokračujú ako boli, Rasťo sa trápi s achilovkami(už s obomi) a Padyatra si vykračuje celý deň v pohode a chodí spať o 11. Tvrdí, že tento rok je tu na dovolenke, že si za to zaplatil a že ho nemám nikam hnať.
    Chakradhara je v pohode, ako vždy. Dnes prišiel celý vysmiaty že vymyslel básničku: Sedí more na traktore. A smial sa úplne nepríčetne a bolo vidieť že je na seba hrdý. Rasťo ktorý práve sedel pri mne poznamenal, že radšej dve napuchnuté achilovky ako toto.
    Kaneenika stále vedie a vyzerá v pohode ako furt. Sylve sa začalo behať lepšie a pomaly stupa na tabuli, ked som večer odchádzal, bola tuším piata a stále behala, pri stane sedela Shramanyia, celá nešťastná, že Sylva ešte nechce ísť spať. Vraj našla na svojom prehrávači nejakú novú pesničku a furt sa jej nevie nabažiť a behá ako na baterky.
    Na šesťdnovej je pár borcov z Čiech, Vlasta Dvořáček, ktorý prišiel aj so svojim synom, Michal Petříček , Aleš z Prahy....
    Vlastovi to horko moc nešlo, tak bol poobede pomalý, ale v noci som ho videl behať hodne pekne, tak sa asi múdro šetril cez to najväčšie slnko. Michal mal takisto problémy zo slnkom a bolela ho hlava, ale nakoniec išiel spať až o jednej hodine v noci, čo sám vravel že vôbec nečakal, že tak dlho bude na trati.
    Aleš behal pekne vyrovnane a nabehal hodne míľ a pred polnocou bol niekde navrchu tabuľky.
    Tak držte palce a uvidíme čo tam bude dnes.  

10-dňový beh, 4. deň:
    Dnešný deň bol horúci. Už v noci bolo cítiť, že sa zmenil smer vetra a ze zo studeného sa zmenil na teplý. Takže dnešné slnko sa k tomu pridalo a pálilo o sto šesť.
    Pár bežcov trochu podcenilo, že to je prvý krát čo sú vystavený slnku v tomto roku a niektorí ostali vcelku slušne spálený, ale nič tragické sa nedialo. Počasie má takéto vydržať až do stredy. Dnešná noc, keď som o 4 ráno z treku odchádzal bola ešte stále teplá na krátke rukávy a zrejme aj to vytiahlo dosť z bežcov zo stanov skôr, keď som odchádzal, bolo ich tam už celkom požehnane.
    Madhupran stále vedie, koleno sa mu už trochu popravilo, ale zas ma niečo iné na čo sa sťažuje a kvôli čomu beží na jeho pomery pomaly. Aj napriek tomu sa rozdiel medzi ním a Igorom stále zväčšuje.
    Rasťo väčšinu dňa prechodil kvôli opuchnutej achilovke. Dosť ho to bolí a v podstate znemožnuje akýkoľvek beh. Padyatra je v pohode, aj keď skoro stále chodí, takže míle mu nejak extra nepribúdajú. Ma stále nove otlaky, ale zvláda ich, takže mu na nálade neuberajú.
Chakradhara je v pohode. Tažko z neho dostať normálneho slova.
    Holky sa pomaly dostávajú do tempa, akurát Zuzka mala dnes trochu slabší deň, ale to je po predošlom dni, kedy behala hodne dobre vcelku očakávatelné.
    Kaneenika sa stále drží prvá, nasledovaná Sarah.
    Dnes skutočne nie je moc o čom písať, ale zajtra štartujú 6 dňovkári, tak bude viac srandy.

10-dňový beh, 3. deň:    Dnes sa pekne vyčasilo a celý deň svietilo slnko. Akurát teplota sa nevyšplhala moc vysoko a tak prevažná väčšina bežcov stále behá v dlhých rukávoch a dlhých nohaviciach. V noci, ktorá bola jasná ale teplota vraj nad ránom klesla až niekde ku nule a niektorí z bežcov boli ráno, keď vyšli zo stanu behať to po par kolečkách zase zabalili a šli čakať do spacáku príchod slnka a tepla. Napríklad Rasťo.
    Inak ešte k tomu stále pofukuje ten nepríjemný studený vietor, ale vraj zajtra má už byť 25°C a vietor má zoslabnúť.
    Na bežcoch je vidieť, ktorí to trochu moc napálili prvý deň a ktorí šli na pohodu. Niektorí sa už dostávajú do rytmu a začína sa im to celé páčiť, napríklad Sopan si dnes hodne pochvaľoval, že sa mu dobre beží a zvažoval či nemá preradiť na vyššiu rýchlosť a začať robiť vrásky na čele Igora Mudryka, ktorý je pred ním asi 10míľ.
    Madhupran začal zas behať, ale boli ho koleno , ktoré mu opúcha a tak sa pohybbuje relatívne pomaly, na jeho vlastné pomery. Napriek tomu si s prehľadom drží prvé miesto a odstup od druhého Igora.
    Rasťo ako som písal, sa ráno o štvrtej zobudil a začal behať a po štyroch kolečkách sa zase vrátil do stanu očakávať príchod lepších časov. Cez deň behal pekne ale navečer sa mu začala zase zhoršovať achilovka, na ktorej mu napuchla hrčka a tak zvyšok večera odchodil a spať šiel o jedenástej.
Chakradhara je úplne v pohode, nič moc ho netrápi, behá a vypadá spokojný.
    Padyatra sa ráno postaral o otlaky, tak to vyzeralo že ho už toľko netrápia a celý deň vyzeral spokojne. Síce viac chodí ako behá, ale vyzerá, že to má pod kontrolou a vie čo chce.
    Kaneenika si stále drží tempo a aj prvú priečku na tabuli, nasledovaná je Sárou Barnet z Austrálie, ktorá vyzerá že sa do toho začína dostávať a behá veľmi pekne. Iva je dosť unavená a spomalila a tak sa na tabuli trochu prepadla, ale nemá žiadne vážnejšie problémy a tak to určite ešte doženie.
Sylva je až na to, že to prvý deň trochu prepálila a je teraz unavená, v pohode a zajtra sa jej sila začne určite vracať.
Zuzana zase skutočne prekvapila, hlavne svojou disciplinovanosťou a zodpovedným prístupom. Keby som mal súdiť, tak by som povedal že vypadá  zo všetkých bežkýň najviac v pohode, vyrovnané tempo, hodne síl, aspoň tak to vyzerá.

10-dňový beh, 2. deň:
    Na trať som dorazil tesne pred poludním a odchytený rusmi som sa s nimi odobral do medického stanu masírovať. Takže som zmeškal nový deň na trati. Tak čo som sa teda dopočul bolo že Madhupran zabehol za prvých 24 hodín viac ako 130 míľ bez spánku, druhý za ním Igor Mudryk nasledoval s 90 míľami. Rasťo to nikam netlačil a šiel spať pred polnocou, keď ho začali trochu ťahať šľachy a doobeda to dostal na 80 míľ a 5 miesto. Na dievčenskej strane Kraľuje Kaneenika s solídnym náskokom pred Ivou. Ostatní behajú pekne, až na pár otlakov,  boľavé kolená a unavené nohy po prvom dni je so zraneniami celkom pokoj.
    Skoro poobede začal mať Madupran problémy (podľa jeho komentára „zapálené celé telo“ ) a mal v pláne závod ukončiť, no keď si trochu odpočinul a s pomocou pár ľudí ktorí ho prehovorili aby začal zas aspoň chodiť sa mu predbežne podarilo krízu zažehnať a zostať na trati. Ale napriek tomu veľmi spomalil a keď som o jednej v noci odchádzal, mal nabehaných len niečo cez 150 míľ. Druhý  Igor Mudryk za ním zaostával so 130 míľami.
    Rasťa dnes trochu pobolievala achilovka, ale nič tragické, čo by dobrý strečing nevyriešil. Padyatra mal keď som odchádzal rovnú stovku a kopu začínajúcich otlakov k tomu. Chakradhara vyzerá spokojný a mámi odo mňa klebety, tak  asi bude v pohode, behá a je niekde v strede poľa.
    Dievčatá vyzerajú v pohode, na prvých dvoch miestach sú stále Kaneenika a Iva, obe idú pekne aj keď Iva mi prišla trochu viac unavená, možno to  bude tým včerajším dažďom. Ale dnes sa veľa ľudí prechádzalo, prípadne sa šuchtalo, takže to trochu zanikalo v dave.
    Počasie bolo polooblačné s dosť silným studeným vetrom, ktorý to moc neuľahčuje, na slnečnej záveternej strane je horúco a ako prebehnú na otvorenú časť, tak im je zima, že sa musia stále rozopínať prípadne až obliekať. Zajtra by malo byť teplejšie, noc bola už vcelku pokojná, jasná a nie moc studená. Tak uvidíme čo prinesie zajtrajšok.

10-dňový beh, 1. deň:
    Už od rána kemp vyzeral tak plný, akoby štartovali naraz aj bežci aj 10 dňového aj 6 dňového behu. Stany pre bežcov sú takmer plné a plocha pre vlastné stany zaplnená z dvoch tretín.
    Z Čiech a Slovenska tu tohto roku prišlo zase hojne bežcov a dve kuchárky, tak sme tu hneď po Rusoch a Ukrajincoch, druhy najpočetnejší. Tých je tu ale toľko, že to občas vyzerá ako invázia.
    Počasie ešte deň pred závodom moc neprialo, po dvoch dňch vytrvalého dažďa bola časť trate zaplavená a pumpovanie vody z trate sa skončilo asi hodinu pred štartom.
    Počasie pred štartom vyzeralo sľubne, pod mrakom a cca 18°C, ale asi 10 minút po štarte sa pomaly rozpršalo, klesla teplota a vytrvalý dážď skončil až niekedy pred polnocou.
    Hneď od štartu sa na prvom mieste usadil favorit závodu Madupran Schwerk, ktorý sa po 7 hodinách, ked som odchádzal blížil 50 míľam.
    Ostatní bežci bežali pekne, každý sa boril s upršaným a studeným prvým dnom po svojom, z prvých pár hodín je ťažko niečo usudzovať alebo komentovať, uvidíme aké budú výsledky po prvom dni.
    Teraz keď toto píšem je 9 hod ráno a vonku je síce čerstvo ale polooblačno a podla predpovede počasia nás čaká slnečný týždeň, tak verím že nálada na trati bude určite lepšia ako včera.


Už zajtra 22. apríla o 12:00 začína v New Yorku 6 a 10 dňový beh. Aj tento rok na ňom štartuje niekoľko Slovákov a Čechov. Pranab Vladovič, ktorý pomáha pri organizovaní preteku bude pravideľne posieľať informácie. Tu je predbežný zoznam štartujúcich:

10-dňový beh, muži
:
Madhupran Schwerk,53, Solingen,Germany
Hubert Muckenhumer,41,Salzburg,Austria
Sopan Tsekov,28,Sofia, Bulgaria
Luis Rios,61, Brooklyn,NY USA
Devabala Malits,37,Szechesfehervar,Hungary
Rasto Ulicny,28.Presov,Slovakia
Igor Mudryk,34,Vinnitsa,Ukraine
Yuri Trostenyuk,45,Vinnitsa,Ukraine  
Andrey Andreyev,42, St. Petersburg, Russia
Michel Gouin,48,Drummondville,Quebec,Canada
Frederick Davis III,61,Clevland,OH USA
Chakradhara Caslava,33, Zlin, Czech Republic
Arun Bhardwaj,40,New Delhi India
Brian Marshall,54,Johannesburg,South Africa
Radi Milev,60, Kazanlak, Bulgaria
Padyatra Komak,34,Bratislava,Slovakia
Jewgenij Kuschnow,30,Vienna,Austria
Mykhaylo Ukrainskyi,36,Berdyansk,Ukraine
Vladimir Razumovsky,35,Krasnodar,Russia
Pradeep Hoogakker,30 Den Haag,Netherlands
Mike Brooks,63,Danville,Maine USA
Klaus Schulz,68,Berlin,Germany

10-dňový beh, ženy:
Kaneenika Janakova,38, Bratislava,Slovakia
Ivana Nemcova,28,Prague,Czech Republic
Sarah Barnett,33,Adelaide,Australia
Jayasalina Olga Abramovskikh,28,Moscow,Russia
Svitlana Samarina,34,Kiev,Ukraine
Tatjana Jauk,38,Maribor,Slovenia
Pratishruti Khisamoutdinova,65,Smolensk,Russia
Karnayati Morison,62,Ottawa,Ont.,Canada
Alfia Olga Soboleva,46,Smolensk,Russia
Sylva Stradalova,30,Zlin,Czech Republic
Shreshta Kirschner,43,Munich,Germany
Tirtha Voelckner,37,Munich,Germany
Petra Missbrenner,39,Vienna, AUT
Kateryna Krot,33,Mariopol, Ukraine
Abhaya Field,64,Christchurch,New Zealand
Iris Klapper,34,Christchurch,New Zealand
Kushali Tarantsova,41,Kiev,Ukraine
Elena Kareva,33,Volgograd Russia
Elena Sidorenkova,42,Smolensk Russia
Preetidutta Thorpe,29,Auckland,New Zealand
Zuzana Doczlova,31,Kosice,Slovakia
Bigalita Egger,68, Culver City,CA USA
 
6-dňový beh, muži:
Vlastimil Dvoracek,49,Nad Orlici, Czech Republic
John Spofford,49,Honaunau,HI USA
Mark Dorion,49, El Paso,TX USA
Pete Stringer,67,Osterville,MA USA
Darren Worts,38,Chatham,NJ USA
Joe Cleary,69,Georgetown,Ontario,Canada
Chanakhya Jakovic,55,Jamaica,NY (UK)
Viddyut Balmer,26, San Francisco,CA USA
Larry Phillips,48,Red Hook,NY USA
Allan Harman,47,West Vancouver,BC Canada
Michal Petricek,44,Brno,Czech Republic
Roman Dzierlatka,52,Bristol,CT USA
Andy Cable,43,Monroe,CT USA
Volodymyr Hlushchuk,48,Vinnitsa, Ukraine
Ales Pliva,Prague,Czech Republic
Baridhi Yonchev,28,Sofia,Bulgaria
Mikhail Vasilchenko,43,Omsk Russia
Alexander Kharko,45,Kiev,Ukraine
Andrey Somov,29,St.Petersburg,Russia
Veaceslav Dodonu,33, Geneva,Switzerland
Alexander Dolbilov,59,Izhevsk,Russia
 
6-dňový beh, ženy:
Dipali Cunningham,50, Melbourne,Australia
Pam Reed,48,Tucson,Arizona USA
Lenka Svecova,34,Brno,Czech Republic
Sunanda Minarikova,34,San Francisco,CA(Czech Rep)
Shishaldin Hanlen,28,Brooklyn,NY USA
Vishuddhi Trummer,46, Vels,Austria
Niribili File,63, Auckland New Zealand
Uljana Jevdokimova,54,Kerava,Finland
Nabhoniya Butler,37,Auckland,New Zealand
Liubov Stebneva,53,St Petersburg Russia
Rageshri Muzychenko,38,Kiev,Ukraine  
Lydia Fischer,38,Vienna,Austria
Sandra Tribulin,32,Novi Zednik,Serbia
Pati Ibinova, 44,Chelyabinsk,Russia
Regina Plyavinskaya,43,St Petersburg,Russia

Viac na www.srichinmoyraces.org