Svetový rekord na 50 km nepadol

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Ultrabeh, Vydáno dne: 19. 01. 2009

Josh Cox   Američan Josh Cox neuspel pri svojom pokuse o prekonanie svetového rekordu na 50 km na Arizona's Rock 'n' Roll marathon.

    Cox dobehol v čase 2:47:17, čím síce prekonal americký rekord Alexa Tilsona z roku 2002, ale za svetovým rekordom juhoafričana Thomsona Mugwana z roku 1988 zaostal o 3 minúty 39 sekúnd.
    Počas celého preteku mal veľké žalúdočné problémy: „Cítil som sa dobre až po asi 22. kilometer,“ povedal tento 33 kalifornčan, „Mal som veľké problémy s žalúdkom. Neviem prečo. Možno som priveľa pil na začiatku preteku. Po 30 km som už nepil vôbec.“
    Už po maratóne, ktorý dal za 2:20:32, bolo jasné, že svetový rekord odolá a tak sa sústredil aspoň na prekonanie amerického rekordu.
    „Dnes som nemal svoj deň,“ povedal. „Niekedy cítite, že dokážete bežať aj cez „stenu“. Je to ťažké, keď nedokážete splniť svoj ciel. Nohy som mal silné, ale to, že som v sebe nedokázal udržať tekutiny, to spravilo ťažkým. Viem, že dokážem bežať pod 2:40,“ povedal s istotou. Ale na svete nieje príliš veľa ultrabehov, kde by sa o to mohol opäť pokúsiť.