Gebrselassie 2:03:59, „Maratón pod 2 hodiny nie je nedosiahnuteľný“.

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Maratón, Zdroj: www.scc-events.com, Vydáno dne: 29. 09. 2008

Haile Gebrselassie Berlín 2008   V nedeľu na real,- Berlin Marathon Haile Gebrselassie z Etiopie prekonal svoj vlastný svetový rekord z minulého roku a časom 2:03:59 sa stal prvým človekom v histórií, ktorý bežal maratón pod 2:04.

Ráno boli ideálne podmienky, teplota 10˚C na štarte a 14˚C v cieli. Sedemčlenná skupina dosiahla hranicu polmaratónu v čase 1:02:04, čo bolo o 25 sekúnd rýchlejšie, ako minulý rok.
    35 ročný Etiópčan mal aj dvoch súperov. Prvý Keňan Charles Kamathi však odpadol na 35 kilometri a tak jeho krajan James Kwambai, ktorého osobný rekord bol 2:10:20, ostal osamotený aby ohrozoval Haileho. No nanešťastie vydržal len o dva kilometre dlhšie a tak ďalej už Haile bojoval len proti hodinám.
    Toto je Gebrselassieho 26. svetový rekord v jeho dvadsaťročnej bežeckej kariére. Pred piatimi rokmi, tiež v Berlíne, Keňan Paul Tergat bežal ako prvý človek pod 2:05, presne 2:04:55. Minulý rok ho Haile prekonal časom 2:04:26 a tento rok zlepšil čas o skoro pól minútu. Za dva roky tak zlepšil svetový rekord o skoro jednu celú minútu a preniesol ho na úplne inú úroveň.
    „Som taký šťastný,“ povedal Haile. „Všetko bolo ideálne, počasie, udavači tempa. Pred dvoma týždňami som mal trochu problémy. Bežal som 20 kilometrov o 40 sekúnd rýchlejšie, ako v príprave v minulom roku. Ale mal som nejaké kŕče a stratil som týždeň tréningu. Začal som opäť pred týždňom a tak som mal dnes trochu pochybnosti, ale nakoniec bolo všetko v poriadku. Toto je naozaj šťastné mesto.“
    Gebrselassie sa tiež stal prvým mužom, ktorý vyhral v Berlíne tri krát. Jeho tretie víťazstvo mu vynieslo 130 000 EUR. Druhý skončil Kwambai s časom 2:05:36, čím zlepšil svoje osobné maximum o skoro 5 minút. Tretí dobehol Kamati za 2:07:31.
    Irina Mikinenko, pôvodom z Kazachstanu, teraz z Nemecka, vyhrala ženskú kategóriu časom 2:19:19, čím zlepšila svoj najlepší čas o viac ako 4 minúty. Táto 36 ročná Nemka bežala výborne takticky. Nechala Etiópčanku Askale Tafa a Keňanky Rose Cheruiyot a Helena Kiprop vybudovať si veľký náskok. Ale na tridsiatom kilometri ich opäť dobehla a v cieli mala pred druhou Etiópčankou Tafa náskok viac ako dve minúty. Tá zabehla za 2:21:31. Tretia skončila Kiprop za 2:25:01.