Slovenskom prebehne koncom septembra pochodeň harmónie

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Inšpirujúce, Vydáno dne: 17. 09. 2008

World Harmony Run   Európska vetva Svetového behu harmónie (the World Harmony Run), štafetového behu na podporu medzinárodného priateľstva a porozumenia, sa začala 27. marca 2008 pred rímskym Koloseom a skončí 6. októbra 2008 v Prahe na Staromestskom námestí. Slovensko je predposlednou krajinou, ktorú medzinárodný tím bežcov navštívi.

  The World Harmony Run prostredníctvom programov pre školy, obce a ich predstaviteľov prispieva k vytváraniu harmónie medzi ľuďmi rôznych kultúr, vierovyznaní a národností. V Európe medzinárodný tím bežcov ponesie pochodeň na trase 24,000 km cez 49 krajín.  Predpokladaná účasť v tomto behu je 500,000 bežcov. Behu sa zúčastní celkovo 100 krajín v Európe, Ázii, severnej a južnej Amerike a v Austrálii.
    Na Slovensku budú bežci prebiehať od 23. do 29. septembra cez mestá Lučenec, Detvu, Zvolen, Žiar n. Hronom, Bojnice, Prievidzu, Topoľčany, Nitru, Nové Zámky, Komárno, Dunajskú Stredu, Bratislavu, Pezinok, Modru , Piešťany a Nové Mesto n.Váhom.
    Tento beh aktívne podporuje mnoho známych športovcov, napríklad  Carl Lewis (USA), 9-násobný olympijský víťaz, Paul Tergat (Keňa), bývalý držiteľ svetového rekordu v maratóne a Tatiana Lebedevová (Rusko), víťazka v skoku do diaľky na Olympijských hrách v roku 2004
v Aténach. Na Slovensku beh podporili známe osobnosti kultúrneho i športového života ako Peter Dvorský, Dominik Hrbatý, Elena Kaliská či Michal Martikán. Slovenských bežcov prijal i prezident Ivan Gašparovič s manželkou.
    Beh organizuje nezisková organizácia, The World Harmony Run, ktorá sídli v New Yorku.
Na Slovensku je organizátorom Sri Chinmoy Marathon Team v spolupráci s miestnymi samosprávami, školami a bežeckými klubmi.
    The World Harmony Run založil v roku 1987 mierový filozof Sri Chinmoy (vyslov šrí činmoj), aby umožnil obyvateľom rôznych krajín vyjadriť svoje nádeje a sny o harmonickejšom svete. Za svoje úsilie o viacej naplňujúci svet bol Sri Chinmoy ocenený v UNESCO medailou Nehru, a dostal aj niekoľko ďalších čestných uznaní z významných univerzít.
    Svetového behu harmónie sa môžu zúčastniť všetci: bežci aj nebežci, mladí i starší. Každý môže podržať pochodeň, ubehnúť niekoľko krokov, niekoľko metrov alebo kilometrov a povzbudiť bežcov na ich ceste. Ľudia sa môžu zúčastniť privítania bežcov  spolu s deťmi, predstaviteľmi mesta alebo krajiny.

Ďalšie informácie: www.worldharmonyrun.org