Nohy si zaslúžia, aby sme ich hýčkali

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Bežecká výbava, Vydáno dne: 05. 06. 2008

Meranie nôh    Pozná dôverne nohy špičkových slovenských aj zahraničných športovcov. Mnohým pomohol odstrániť alebo zmenšiť bolesti kĺbov či chrbtice, keď ani nekonečné chodenie po lekároch nepomohlo. Problém našiel totiž tam, kde ho iní lekári vôbec nehľadali. V nohách!

    Bolia vás často kolená, chrbát alebo hlava? Napadlo vás niekedy, že za to môžu napríklad vaše zlé topánky?
    MUDr. Vladimír Hostýn je športový lekár, nadšenec pre podológiu, odbor, ktorý je na Slovensku zatiaľ iba v plienkach. Tvrdí, že starostlivosť o nohy u nás trestuhodne ignorujeme.
   
    Nohy patria medzi druhý najviac namáhaný a opotrebovaný orgán. Ktorý je ten prvý, možno polemizovať, bez debaty však platí, že nohy si zaslúžia, aby sme im venovali veľkú pozornosť. Skutočnosť je asi iná, však?

    To určite! ľudia doslova ignorujú svoje nohy. Málokto si však uvedomuje, aké dôležité sú zdravé nohy pre celkové zdravie. Nohy majú totiž vplyv na celé telo. Telo je ako reťaz, keď otočíte dolu, pohnete a otočíte aj hore. Kto nosí nevhodné topánky, má nesprávne postavenie nôh, aj celých dolných končatín. Kvôli tomu ho môžu bolieť kĺby, chrbtica a dokonca aj hlava. Asymetrickou a neprirodzenou záťažou nohy sa totiž môžu podráždiť aj veľmi vzdialené miesta na tele.

Nohy nás nosia celý život a napriek tomu sa k nim správame tak macošsky. Kde je najväčší problém?

    Je ich viacero. Je to nedostatok informácií, málo osvety, málo zanietenia, často aj nesprávny prístup lekárov a samotných ľudí k tejto problematike. štatistiky tvrdia, že 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Každé poškodenie nôh v detskom veku sa prejaví často až za 30 či 40 rokov. Pritom by asi žiaden rodič nepriznal, že svojmu dieťaťu ničí nohy a ovplyvňuje ďalší život. Napriek tomu to veľa rodičov nevedomky robí, keď svojim deťom vyberajú nevhodné topánky. Obúvajú im rôzne modely z butikov a trhovísk alebo siahnu po topánkach, ktoré obnosil starší súrodenec. Výsledok, celá jedna tretina školákov má rizikové nálezy na nohách. Medzi najčastejšie ochorenie patria ploché nohy, vybočené palce, bolestivé päty , rôzne zdeformované prsty alebo kožné choroby.

Nad takýmito banalitami však často mávneme rukou. Čo môžu spôsobiť?

    Žiaľ, je to naozaj pravda, ľudia nohy ignorujú. Ja nohy prirovnávam k domu, keď máte zlé základy, teda nemáte nohy v poriadku, dom sa vám začne hýbať a rúcať. Ploché nohy a ďalšie možné deformácie a vybočenia spôsobujú poruchu osi končatín, keď sa nohy vtáčajú dovnútra alebo von. Zle vytáčate nohu, mení sa poloha panvy, dostáva zabrať bedrová časť chrbtice a začínajú bolesti. Nesprávne topánky môžu spôsobiť ploché nohy, artritídu, padnutú klenbu, vybočený palec, nevhodná obuv môže zapríčiniť aj bolesti chrbtice, hlavy, kŕčové žily, diabetikom hrozí dokonca aj gangréna.

Aké je riešenie?

    Všetky tieto chyby sa dajú napraviť rôznymi na to určenými pomôckami, dôležité je však jedno, treba začať čo najskôr, v období rastu a vývoja, teda hlavne do 18 rokov. Potom sa ukončuje kostný rast a časy poddajnej, tvarovateľnej detskej nôžky sa skončia. Aj neskôr je, samozrejme, možná pomoc, ale skôr sa už hasia problémy a bolesti, ktoré majú podklad hlavne v tkanivových poškodeniach.

Pomohli ste aj mnohým úspešným športovcom, ktorých kĺby sú mimoriadne namáhané.

    Mal som aj prípad, keď bežkyňu zo Slovenska vyšetrovali lekári v USA, kde študovala a pretekala sa, absolvovala množstvo vyšetrení až po magnetickú rezonanciu, kde hľadali príčinu bolestí a pritom stačilo zmeniť pohľad na jej telo, dať jej tie správne vložky do topánok.
    V mojej praxi mám veľmi dobré skúsenosti so špeciálnymi vložkami. Ide o tzv. dynamické tepelne formovateľné ortézy. Sú to vlastne špeciálne vložky do topánok, ktoré pomáhajú organizmu, aby sa jeho nohy pohybovali vo „fyziologickom“ rozsahu. Nezmenia síce nohu, ale môžu vyriešiť problém, zmenšiť alebo odstrániť bolesti s kĺbmi, chrbticou, ktoré sú kvôli zlej biomechanike nôh v zlom postavení.

To znie úžasne jednoducho. Takto by si teda mohli pomôcť nielen vrcholoví športovci, ale všetci, ktorí robia nejaký druh športu?
   
    Každý šport je extrémna záťaž pre nohy, kĺby, preto by som ich odporúčal predovšetkým športovcom, ale sú určené aj na každú zaťažovanú nohu, teda aj pre bežnú populáciu, ktorej pracovným nástrojom sú dolné končatiny. Milujete napríklad rekreačnú chôdzu alebo turistiku alebo hocijaký iný pohyb. Nesprávne chodíte, nesprávne sedíte na bicykli, zrazu vás začne pobolievať koleno alebo bedrový kĺb. Prečo asi? Príroda nás totiž obdarila deviatimi typmi nôh z hľadiska biomechaniky. Ideálna noha tvorí iba malé percento, ostatné nohy sú nejakým spôsobom deformované, vytočené. S takýmto typom sa narodíme a prakticky sa nedá nič robiť. Nesprávne zvolenou obuvou, nevhodnými povrchmi si svoj stav ešte zhoršíme. A po rokoch sa čudujeme, prečo máme také bolesti...

Takže čo navrhujete?

    Obrátiť sa na lekára, ktorý sa zaoberá nohami. Mal by si všimnúť, kde je váš konkrétny problém a odporučiť riešenie. To môže byť všeobecný lekár, ortopéd, chirurg, angiológ, diabetológ.

Alebo podológ ako vy? Priznám sa, že prvý raz počujem, že niečo také ako podológia existuje.

    Podológia ako odbor u nás ešte neexistuje. Hoci ja v tejto oblasti pracujem na Slovensku už desať rokov, stále je ešte v plienkach. Problém je aj v tom, že mnohí komplexnú starostlivosť o nohy považujú za nadbytočný luxus, hoci aj v tomto prípade ide o zdravie.

Ako si majú vyberať obuv ľudia na šport, podľa akých kritérií? Čo si všímať na topánke?

    Úprimne povediac, ja keď idem kupovať topánky, napríklad do nemenovanej značkovej predajne, tak tam predavačky chytajú hysterické záchvaty, keď vidia ako “vyšetrujem“ topánky. Prídem a urobím prvý pohyb: skrútim prednú časť doľava, doprava, zdvihnem špičku, deformujem topánku a len čo je topánka priveľmi poddajná tak ju vyraďujem, potom si pozriem topánku na päte, zatlačím na pätu, skontrolujem tvar päty, tvar a výšku prednej časti topánky atď. Vybrať skutočne dobrú topánku je naozaj umenie.

Ako vyzerá podologické vyšetrenie

    Vyšetrenie spočíva v prvom rade z anamnézy: porozprávame sa s pacientom o jeho problémoch, či a čo ho bolí, prezrieme si jeho topánky, vyberieme z topánky stielky a často už vtedy vidíme, kde je problém.
Potom vyšetríme nohy na plantografe alebo na plantoskope. Plantoskop je priesvitná veľká sklenená platňa pod ktorou je zrkadlo. Na túto platňu sa pacient postaví a následne vykoná niektoré pohyby, pričom je možno urobiť obrázok. Stupaj oboch chodidiel vidíme zospodu. Vyšetríme postoj, postavenie a náklon panvy a chrbtice. Ak je panva naklonená dopredu, spôsobuje to zvýraznenie bedrového zakrivenia a posunutie ťažiska tela dopredu. Už vtedy možno predpokladať veľké problémy s chrbticou. Následne vyšetríme klienta v ľahu na posteli, porovnáme dĺžku dolných končatín.
Nie je jednoznačne známe prečo, ale časť populácie má nerovnakú dĺžku končatín.

Čo to stojí: kompletné vyšetrenie s odporúčaním ako riešiť problém stojí v súčasnosti 400 korún

MUDr. HostýnMUDr. Vladimír Hostýn, MPH
Internista, telovýchovný lekár. Od roku 1995 do roku 2002 primár interného oddelenia so zameraním na konzervatívnu liečbu diabetickej nohy a periférnych porúch prekrvenia, t. č. odborný asistent Kliniky telovýchovného lekárstva UK Bratislava. Vo voľnom čase sa snaží o komplexnú starostlivosť o nohy/poradenstvo, aplikácia pomôcok, ozónoterapia, ošetrovanie nôh a medicinálna pedikúra, edukácia pre pedikérov a študentov FTVŠ. V súčasnosti zastáva post viceprezidenta APKaR sekcia pedikúry a starostlivosti o nohy.

Viete, že ?
*Podľa vonkajšieho tvaru sa rozlišuje noha grécka, egyptská a kvadratická.
*Najbežnejším typom je grécky tvar nohy, noha egyptská je náchylná k vývoju vybočeného palca.

Vo svojej ambulancii má MUDr. Hostýn na nástenke dynamické ortézy rôznych športovcov, ktorým pomohol, je tu napríklad vložka do topánok Dominika Hrbatého, Henriety Nagyovej, ďalších špičkových športovcov, tanečníkov či celkom obyčajných ľudí s takým nepríjemným ochorením, ako je diabetická noha.
 
Čo odporúča MUDr. Hostýn

špeciálne termoplastické vložky

Zo zdravotného hľadiska vám pravdepodobne žiadne topánky nemôžu sedieť. Formthotics sú špeciálne termoplastické vložky do topánok, ktoré sú dokonalým odtlačkom nohy.

Ich najlepšie vlastnosti
- zabezpečujú podporu klenby, fixujú pohyb nohy v obuvi
- pružia a tlmia, zvyšujú pohodlie
- obmedzujú bolesť, sú ako prevencia proti úrazom
- zlepšujú biomechaniku nôh a tým aj výkon
- vynikajúco tepelne izolujú

Prečo sú vhodné najmä pri športe:
- pôsobia preventívne proti vzniku športových úrazov a preťaženiu
- ideálnym vedením nohy zabezpečujú optimálne zapájanie jednotlivých svalov pohybového systému a optimalizujú chôdzu a beh
- prispievajú k zlepšeniu odrazu, k efektívnejšiemu brzdeniu a k rýchlejším zmenám pohybu
- bránia nevhodnému posunu nohy v topánke, čo ako prví využili zjazdoví lyžiari
- zlepšujú propriorecepciu: lepšie vnímanie polohy tela, lepšia koordinácia pohybov

Kedy pomáhajú?
- s trochou zveličenia asi vždy
- pri bolesti nôh
- pri zvýšenej námahe
- pri problémoch s priečnou a pozdĺžnou klenbou, Achillovou šľachou, pätnými výbežkami, deformitami prstov, mozoľmi
- pri bolesti predkolení
- pri problémoch s kolenami a bedrovými kĺbmi
- pri artrózach
- pri stavoch po náhrade kĺbu a operáciách
- pri bolesti chrbta
- pri nerovnakej dĺžke končatín

                        Hana Johanová


Uverejnené so súhlasom MUDr. Hostýna