Príručka bežca mnohodňových behov, 3. časť - Zranenia

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Tréning, Vydáno dne: 21. 04. 2008

    V tejto časti by som sa chcel zamerať na problematiku zranení pri ultrabehoch, čo ich spôsobuje, ako sa im vyhnúť a čo robiť keď už prídu. Nebudem sa venovať všetkým možným zraneniam, ale pokúsim sa zamerať na tie, ktoré sú pri takýchto podujatiach najčastejšie.

Otlaky

    Toto je asi to najbežnejšie zranenie, s ktorým sa asi každý, kto sa venuje behu stretol. Najčastejšie sú spôsobované trením pokožky chodidla o rôzne časti obuvi. Otázka je ako sa mu vyhnúť. No univerzálne riešenie asi neexistuje. Každý vám asi v prvom rade poradí výber správnej obuvi v správnej veľkosti. Keď kupujete bežeckú obuv vždy majte na pamäti, že počas viacdenných behoch má noha tendenciu trochu opuchnúť. Tak si vždy vyberajte tenisku o jedno alebo dve čísla väčšiu, ako ste normálne zvyknutí nosiť. Vždy by ste mali mať v prstovej časti dostatok priestoru, aby sa vám prsty nedotýkali prednej časti tenisky. Rovnako to platí aj pri šírke topánky, ale s týmto je už väčší problém, pretože u nás je veľmi malý výber bežeckej obuvi v rôznych šírkach. Pokiaľ máte širšie chodidlo, neostane vám nič iné, ako sa vybrať zháňať správnu tenisku do zahraničia, alebo sa poobzerať po internete. V súčasnosti už existuje veľké množstvo zahraničných internetových obchodov, ktoré vám (samozrejme za poplatok) zašlú tenisky aj do zahraničia. Možno sa vám to bude zdať príliš náročné, ale verte mi, že výberu správnych tenisiek sa oplatí venovať dostatok času a aj peňazí. Ušetrí vám to veľké množstvo bolesti a problémov počas behu.
    Ďalšou dôležitou časťou je výber ponožiek. Nenoste bavlnené ponožky. Vždy si vyberajte ponožky z funkčných materiálov, ktoré vám budú odvádzať pot. Vždy by mali mať dostatočnú veľkosť a nemali by byť príliš hrubé, ináč sa vám bude noha zbytočne potiť. Už som sa dokonca stretol aj s ponožkami, ktoré sa skladajú z dvoch vrstiev. Prvá vám priľne priamo na pokožku a tak trenie prebieha medzi týmito dvoma vrstvami ponožky a nie priamo s pokožkou.
    Tvorba otlakov je značne individuálna záležitosť. Niekomu sa tvoria viac, niekomu menej. Možno to má súvis aj so zložením potu. Sám na sebe som si všimol, že tak po týždni-dvoch sa množstvo otlakov radikálne zmenšuje. Pravdepodobne sa po tomto čase mení zloženie potu a ten je už potom menej agresívny k pokožke.
Otlaky    A teraz čo by sme mali robiť ak už otlak dostaneme. Najväčším nebezpečenstvom otlakov nie je bolesť, ktorú spôsobujú, ale možnosť vzniku infekcie v otvorenej rane. Práve infekcia je najčastejším dôvodom odstúpenia zo závodu. Všetky ostatné zranenia sa dajú prekonať, ale pri infekcii hrozí jej rozšírenie do ostatných častí tela, prípadne otrava krvi. Takže pokiaľ cítite, že sa vám začína tvoriť otlak nepodceňujte to a okamžite sa mu začnite venovať. Nechajte si ho prepichnúť (alebo to spravte sami). Miesto vždy udržujte v čistote, tým zmenšíte možnosť vzniku infekcie. Mne sa na ošetrenie otlakov veľmi osvedčil v Čechách vyrábaný krém Olozol. Je to krém postavený na báze ozónu. Má silné antibakteriálne a antizápalové účinky. Môžete ale použiť aj iné dezinfekčné prostriedky. Keď otlak otvoríte, musíte rátať s bolesťou, ktorá po nejakom čase trochu ustúpi. Na očistenú ranu môžete priložiť skorocel, ktorý veľmi dobre tlmí bolesť a taktiež urýchľuje hojenie. Miesto potom prelepte a tak zabránite, aby vám do rany vnikli nečistoty. V USA som sa stretol s výrobkom „Second skin“ (v preklade „druhá koža“). Sú to gelové náplaste, ktoré majú antibakteriálne účinky a zároveň tlmia bolesť a urýchľujú hojenie.
    Najnepríjemnejšie sú otlaky na spodnej strane chodidla. Pri každom kroku dopadáte na toto miesto, čo môže byť veľmi bolestivé. Mne sa osvedčila jedna veľmi jednoduchá technika. Na očistenú ranu priložíte skorocel alebo „Second skin“, prelepíte to papierovou páskou a na to priložíte úzku penovú náplasť, do ktorej vystrihnete otvor o trochu väčší, ako je váš otlak. Toto priložíte s vami vystrihnutým otvorom na otlak a prelepíte klasickou lepiacou páskou. Penová náplasť s otvorom spôsobí, že nebudete dostupovať priamo na otlak.
    Počas dažďa majte na pamäti, že vlhká noha je oveľa náchylnejšia na otlaky ako suchá. Takže po daždi, hneď ako je to možné vymeňte si tenisky a ponožky za suché. Chodidlo dôkladne očistite a vysušte. Môžete použiť aj detský púder, ktorý na seba naviaže vlhkosť a vaša pokožka sa zbaví vlhkosti rýchlejšie. Pred dažďom môžete chodidlo natrieť olivovým olejom, čo spôsobí, že vaša pokožka na chodidle vám neabsorbuje toľko vody. Vaše nohy sú vašim pracovným nástrojom a tak sa o ne patrične starajte.
    Pokiaľ dôjde k zapáleniu rany, tak čo najskôr požiadajte nech sa vám na to pozrie doktor. On usúdi, či a aké antibiotiká nasadiť a či vôbec pokračovať v preteku. Na väčšine takýchto podujatí sú prítomní lekári, ktorí majú skúsenosti so zraneniami pri takýchto podujatiach a vedia posúdiť, či dané zranenia je už v štádiu, keď môže byť pre vaše zdravie nebezpečné alebo je ešte šanca, že sa vaše telo za pomoci správnych liekov dokáže s ním vysporiadať aj počas takejto extrémnej záťaže. Ale akékoľvek už bude rozhodnutie lekárov, musíte ho prijať. Vaše zdravie je oveľa dôležitejšie a tento pretek tu bude aj o rok.
    O ďalších zraneniach nabudúce...