Behajte maratóny, zachránite životy

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Zaujímavosti, Zdroj: British Medical Journal, Vydáno dne: 21. 12. 2007

Maratón    Je zaužívané, že behanie maratónov je nebezpečné, pretože to môže zapríčiniť infarkt. Najnovšie výskumy však ukazujú, že zúčastňovaním sa na maratónoch môžete životy naopak zachrániť; od dopravných nehôd.

    V médiách sa objavujú titulky o náhlej smrti bežca na trati, ale pravdou je, organizátori tým, že blokujú premávku zabraňujú nešťastiam na ceste.
    Univerzita v Toronte v Kanade si vybrala 26 zavedených maratónov, na ktorých sa za 30 rokov zúčastnilo 30 miliónov bežcov. Výskumníci zaznamenávali počet infarktov so smrteľnými následkami počas maratónov a smrteľné nehody, ktoré sa stali na tej istej trati, v tých istých hodinách týždeň pred a týždeň po maratóne. Takisto zaznamenávali množstvo smrteľných nehôd na okolitých cestách, na ktoré bola presmerovaná doprava počas maratónov.
    Za tri desaťročia bolo na týchto maratónoch zaznamenaných 26 smrteľných infarktov, ale tým, že cesty boli na trati uzatvorené, zabránilo sa 46 nehodám so smrteľnými následkami, čo je redukcia úmrtí o 35 percent.
    Výskumníci takisto zistili, že najrizikovejšou časťou maratónu sú záverečné 2 kilometre a tak zdravotníci by mali tejto časti trate venovať zvýšenú pozornosť. V tejto záverečnej fáze maratónu sa stala skoro polovica náhlych úmrtí. Z najväčšou pravdepodobnosťou záverečný šprint, po ktorom nasleduje rýchle zastavenie, je nebezpečnejší, ako sa predpokladalo.