AKTUALIZOVANÉ - Zakladateľ Sri Chinmoy Maraton Teamu zomrel

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Rôzne, Zdroj: SriChinmoy.org, Vydáno dne: 26. 10. 2007

Sri Chinmoy    New York.  Medzinárodne uznávaný vodca hnutia za svetovú harmóniu a duchovný učiteľ Sri Chinmoy, ktorý zomrel ráno 11. októbra 2007 vo veku 76 rokov, bol pochovaný neďaleko svojho domova v Queense (New York).  Príčinou jeho smrti bolo zlyhanie srdca. Na súkromnej rozlúčkovej slávnosti sa predstavitelia OSN, náboženskí predstavitelia, politické osobnosti, pracovníci humanitárnych organizácií , známi hudobníci a svetoví atléti z celého sveta pripojili k tisícom jeho nasledovníkov, aby vzdali posledný hold milovanému duchovnému učiteľovi. Stretli sa v jeho meditačnej záhrade v New Yorku, aby vyjadrili svoj zármutok nad jeho náhlym odchodom.

    Mnohé osobnosti poslali kondolenčné listy, pretože sa nemohli osobne zúčastniť tejto rozlúčky. Boli medzi nimi predstavitelia rôznych krajín, ako napríklad USA, Nemecko, Rusko, Nepál a Namíbia,  nositelia Nobelových cien, senátori a členovia parlamentu.

    Prezident Michail Gorbačov napísal: „S hlbokým zármutkom som prijal správu, že môj dlhoročný blízky priateľ, priateľ mojej rodiny a našej nadácie, Sri Chinmoy, včera zomrel... Je to strata pre celý svet. Počas mnohých rokov nesebeckej práce pre mier Sri Chinmoy získal uznanie a lásku v najvzdialenejších miestach  našej planéty... V našich srdciach navždy zostane človekom, ktorý zasvätil celý  svoj život mieru... Nikdy na Sri Chinmoya nezabudneme!“

    Prezident Nelson Mandela napísal: „S veľkým smútkom som sa dozvedel o odchode môjho drahého priateľa, Sri Chinmoya. Keď si spomínam na jeho celoživotnú službu ľudstvu za veľkú ideu svetového mieru, zdá sa mi, že  svet sa dnes zmenšil. Vždy budem spomínať na čas, ktorý sme spolu strávili. Cením si jeho podporu a povzbudenie, ktoré mi prejavoval po celé roky.“

    Prezident Bill Clinton napísal: „Počas mnohých rokov SriChinmoy obohacoval život nespočetných ľudí a slúžil ako príklad veľkodušnosti a disciplíny pre tých, s ktorými sa stretol, šíriac atmosféru súcitu, harmónie a jednoty. Sri Chinmoy bol vodcom, humanitárnym pracovníkom, umelcom, športovcom a služobníkom ľudstva, ktorý nám bude veľmi chýbať. Jeho posolstvo láskavosti, rozhodnosti a odvahy bude s nami po mnoho ďalších rokov.“

    Arcibiskup Desmond Tutu povedal: „ Sri Chinmoy bol veľkým človekom. Boh sa usmieva, keď vidí nesmierne dobro, ktoré dosiahol a podporil v druhých. Vo svete podozrievania, nepriateľstva a konfliktov neúnavne pracoval, aby zblížil rôzne vierovyznania a inšpiroval mnohých, aby ho  nasledovali.“

    Vijay Nambiar, vedúci kancelárie Generálneho tajomníka OSN Ban Ki-moona povedal: „Som si istý, že hovorím aj za Generálneho tajomníka, keď vyjadrujem svoju hlbokú úctu a vďačnosť Sri Chinmoyovi za jeho príspevok k vytvoreniu vnútorného mieru v Organizácii spojených národov a na celom svete.“

    Sri Chinmoy si veľmi vážil prácu Organizácie spojených národov. Od roku 1970 viedol dvakrát do týždňa Mierové meditácie v OSN, ktorých sa zúčastňovali delegáti a zamestnanci už od čias Generálneho tajomníka OSN  U Thanta.

    Filozofia Sri Chinmoya, uznávaná a oceňovaná na celom svete, sa prejavila v širokom spektre jeho aktivít cez literatúru, umenie, šport  a hudbu. Univerzálna  podstata jeho filozofie inšpiruje a povzbudzuje ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev, náboženstiev a národností, aby spolu pracovali pre mier.

    Sri Chinmoy mal po celý život rád šport. Výsledkom bol celý rad významných programov pre mier a prekonávanie seba samého. V roku 1987 založil  Svetový beh harmónie, najdlhší štafetový beh na svete, ktorého sa zúčastnili tisícky ľudí vo viac než 140 krajinách.

    Sri Chinmoy je tiež zakladateľom Sri Chinmoy Marathon Teamu, ktorý  sa venuje a je sponzorom najmä ultrabehu, od maratónov až po najdlhší bežecký závod na svete, 3100-míľový beh.

    Ako renesančný človek modernej doby, Sri Chinmoy napísal vyše 1500 kníh prózy a poézie, zložil viac než 21 tisíc hudobných skladieb, ktoré odzneli na vyše 750 mierových koncertoch  (napríklad  v Royal Albert Hall v Londýne, Lincoln Center a Carnegie Hall v New Yorku, ale tiež v Bratislave a Prahe), a bol aj aktívnym športovcom (beh, tenis, vzpieranie).

    Humanitárna organizácia Sri Chinmoya Slzy a úsmevy srdca jednoty zhromaždila a poslala zdravotnícke potreby za milióny dolárov do mnohých krajín Ázia a Afriky na zmiernenie bolesti a utrpenia. Sri Chinmoy o tom napísal: „Môj Pane, daj mi schopnosť zotrieť každú slzu z každého srdca.“

    Sri Chinmoy sa narodil 27. augusta 1931 v malej dedinke vo východnej Indii. V jedenástich rokoch mu zomreli obidvaja rodičia, a preto sa odsťahoval so svojimi šiestimi súrodencami do duchovnej komunity v Južnej Indii, kde strávil nasledujúcich dvadsať rokov v intenzívnych modlitbách a meditácii. V roku 1964 poslúchol svoj vnútorný hlas, odcestoval do Spojených štátov a našiel svoj nový domov v New Yorku.

    Počas 43 rokov, ktoré strávil na Západe, Sri Chinmoy sa stal príkladom ľudského  potenciálu. Na celom svete vznikli jeho centrá podporujúce mier a harmóniu.  Neúnavne cestoval po celom svete, šíriac  svoju inšpiráciu a dobrú vôľu.

    Vo svojom úsilí o harmóniu medzi náboženstvami bol Sri Chinmoy uznávaný predstaviteľmi rôznych smerov, či už to bola Matka Tereza, pápež Pavol VI., Ján Pavol II. alebo dalajláma,  ako pravý služobník Boha.

    „Tak veľmi ma tešia všetky dobré veci, ktoré robíte pre svetový mier a ľudí v toľkých krajinách,“ napísala Matka Tereza. „Kiež by sme mohli spolu pracovať a zdieľať všetko pre Božiu  slávu a pre dobro ľudstva.“

    „Fyzická a duchovná stránka musia ísť spolu,“ učí Sri Chinmoy. „Nemožno ich od seba oddeliť.“

    V tomto zmysle Sri Chinmoy ohromil športovcov a odborníkov svojou vzpieračskou kariérou, ktorá sa začala v roku 1986, keď mal 55 rokov. Sri Chinmoy vďačí svojmu vnútornému mieru za to, že bol schopný zdvihnúť tisícky, a dokonca až desaťtisíce kilogramov. Autá, zvieratá, malé lietadlá a lode – Sri Chinmoy zdvihol takmer všetky možné predmety rôznymi spôsobmi silových zdvihov.

    „Naučil som sa od Sri Chinmoya, že veľkosť ramien nerobí človeka; je to veľkosť srdca, ktorá robí človeka,“ povedal päťnásobný Mr. Universe 20. storočia, Bill Pearl. „Nikto na svete nedokázal to, čo dokázal Sri Chinmoy.“

    V galériách na celom svete, napríkad v Carrousel du Louvre a UNESCO v Paríži, v Ruskom národnom múzeu dekoratívnych umení, výber z obrazov Sri Chinmoya a 16 miliónov kresieb „Vtáčikov sna o slobode a mieri“ dávalo radosť nespočetnému množstvu ľudí.

    Viac než 7000 ľudí pokračuje v nasledovaní jeho filozofie vo vyše 300 Centrách Sri Chinmoya na celom svete.


Ďalšie kondolencie:
Článok v New York Times 14.10.2007
Gary Ackerman, senátor USA
Michael Howard, spisovateľ

Zdroj: SriChinmoy.org
Viac o Sri Chinmoyovi na SriChinmoy.sk