Medzinárodný maratón mieru má traťový rekord pod 2:10

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Maratón, Zdroj: www.iaaf.org, Vydáno dne: 08. 10. 2007

Víťaz Košického maratónu 2007    Keňan Wiliam Biama svojim víťazstvom časom 2:09:53 v tohtoročnom Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach zaradil tento najstarší maratón v Európe medzi elitné maratónske podujatia v Európe.
    V nedeľu mali Košice s 13°C a skoro bezvetrím priam ideálne bežecké podmienky. Spolu so všetkými podpornými závodmi sa na štarte sa zúčastnilo viac ako 3000 účastníkov zo 40 krajín.

22 ročný Biama bežal v Košiciach ešte len svoj tretí maratón po tom, ako tento rok skončil siedmi v Dubaji a druhý vo francúzskom Mt. Saint Michel. Spoločne s druhým v cieli Simonom Borom zanechali svojich vodičov už na 10 km, kde mali medzičas 30:25. Svoje vysoké tempo si aj naďalej udržiavali. Na 15km mali 45:20, na 20km 1:00:32 a polku za 1:03:50. Otázkou bolo, či tempo udržia. Ale ich odhodlanie ich neopustilo ani v druhej polovici, aj keď na 30km Bor zaostal. Ďalšie medzičasy naďalej naznačovali nielenže traťový rekord padne, ale dokonca aj čas pod 2:10 sa zdal byť reálny (čo by bol najlepší čas zabehnutý na Slovensku vôbec). Nakoniec Biama preťal cieľovú čiaru z časom 2:09:53 a zlepšil tak traťový rekord Poliaka Adama Dobrzynkeho z roku 2004 o 2:42.
    „Nemal som žiadnu veľkú krízu, len ku koncu som trochu cítil chlad. Inak to bol pre mňa výborný závod, nabudúce by som mohol bežať okolo 2:07,“ povedal Biama.
    38 ročný Keňan Simon Bor, ktorý bežal svoj 21 maratón, dobehol taktiež pod hodnotou starého traťového rekordu za 2:12:01. Tretí skončil Rus Lenar Khustadinov z časom 2:15:29. Pod 2:20 sa dostali ešte ďalší dvaja Keňania Matthew Kosegi (2:16:50) a Wilfred Cheserek (2:17:32). Zo Slovákov skončil najlepšie Imrich Pastor na šiestom mieste s časom 2:21:59.
    Bieloruska Natalya Kulesh obhájila svoj minuloročný titul časom 2:34:50. Poľka Edyta Lewandowska, víťazka z roku 2005, skončila druhá z časom 2:36:58. Tretia skončila Ukrajinka Olga Kotovska (2:39:53) a štvrtá Moldavka Valentina Delion (2:45:18).
    Bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda bežal svoj prvý maratón po operácii nohy a dobehol z časom 3:35:13.