Kontroverzný beh Brita Roberta Garside okolo sveta zapísaný v Guinesovej knihe rekordov

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Zaujímavosti, Zdroj: Ultramarathonworld.com, Vydáno dne: 31. 03. 2007

Guinness World Record    Máloktorá ľudská bytosť by zniesla to, čo opisuje vo svojom denníku z behu okolo sveta Brit Robert Garside. Prebehol v zime cez Himaláje, bol zajatý v Číne za podozrenie zo špionáže, prebehol vyprahnutou, 1200 km širokou austrálskou Nullarborskou planinou, Brazílskym Amazonským pralesom, kde musel piť vodu z riečok a kaluží, Afganistanom uprostred vojny a to všetko sám, bez podporného týmu!
    Na prvý pohľad je zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako prvý človek, ktorý zabehol okolo sveta zaslúženou odmenou. Keby...

Keby väčšina z toho nebol výmysel.
    Garside neskôr priznal, že v čase, keď mal bežať cez vojnou zmietaný Afganistan bol v Británii. Podľa denníka zabehol 1300 km dlhú trasu z Mexiko City na hranice s USA za 10 dní, čím by prekonal svetový rekord! Neskôr vyšlo najavo, že túto vzdialenosť prešiel letecky. Taktiež vynechal niekoľko krajín (niekoľko tisíc kilometrov).
    Garside nikdy predtým nebežal oficiálny závod a tak po ukončení svojho behu v roku 2003, bol vyzvaný, aby sa zúčastnil na 24 hodinovom závode a zabehol 130 míľ (209km), vzdialenosť, ktorú na svojom behu zabehol veľa krát. Aj keď bol odpočinutý, v ideálnych podmienkach, na rovnej trati, vzdal po 72 míľach (115km)!
    Aj napriek jeho predchádzajúcim priznaniam, že podvádzal a mnohým ďalším nejasnostiam okolo jeho cesty bol tento týždeň Robert Gariside zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov, ako prvý človek, ktorý zabehol okolo sveta!