Edmontská bežkyňa začína púštny maratón

Autor: MarekN <novotny(at)ultrabeh.sk>, Téma: Zaujímavosti, Zdroj: Planet Ultramarathon, Vydáno dne: 01. 02. 2007

Sandy McCallum    Ultravytrvalkyňa  Sandy McCallum z Edmontonu, Kanady súťaží vo svojom štvrtom púštnom ultramaratóne za jeden rok.
    McCallum, 43 r., začala 29. januára bežať 220km závod Grand Raid Sahara usporiadavaný v Mauretánii v severnej Afrike. Závod prebieha v extrémnych púštnych teplotách a podmienkach a končí v sobotu.

    „Čo sa mi páči na tomto závode je, že má dobrý servis. To znamená, že nemusíte bežať s deväť kilovým batohom“ vraví Sandy. „Organizátori sa nám starajú o naše zásoby a zabezpečujú nám varenú stravu každý deň. Napriek tomu som si však doniesla vlastné jedlo, pretože nemôžem riskovať, že ochoriem. Veľmi ľahko totiž dostanem úplavicu.“
    Tiež sa však obáva aj miestnych chorôb. Zobrala si tabletky proti malárií, ale tie majú vedľajšie účinky v podobe problémov so žalúdkom a porúch spánku.
    „Čo ma znervózňuje na tomto závode je riziko nakazenia nejakou chorobou“ povedala. „V iných závodoch nepodstupujem takéto riziko. Tu dokonca musíte preukázať, že ste zaočkovaní proti žltačke ešte predtým, než vstúpite do krajiny.“
    „ Tiež som začala používať lieky proti malárií aj keď som počula hororové príbehy o ich vedľajších účinkoch, ako sú zvracanie, hnačky, horúčky, opary na ústach a halucinácie. Ale v každom prípade, je užívanie liekov oveľa lepšie ako dostať maláriu, na ktorú sa zomiera ak sa nelieči do 36 hodín“.
    Plánuje sa zúčastniť ešte dvoch závodov po tomto aby  vytvorila nový Guinessov rekord, v účasti na šiestich púštnych ultramaratónoch počas jedného roka –od apríla 2006 do apríla 2007. Tak už má za sebou 240 kilometrový beh cez Gobi, na ktorom sa umiestnila štvrtá medzi ženami, potom 240 kilometrový závod Atacama v Čile, kde skončila druhá a 240 kilometrový závod na Sahare, kde sa tiež umiestnila na druhom mieste.
    V roku 2005, sa stala prvým človekom na západnej pologuli, ktorý zabehol 1600 kilometrov cez Saharskú púšť.