Svetový rekord v behu na bežiacom páse za 7 dní

Autor: MarekN <novotny(at)ultrabeh.sk>, Téma: Zaujímavosti, Zdroj: planetultramarathon.wordpress.com, Vydáno dne: 26. 01. 2007

Claudia Weber & Thomas Wenning    Ultra bežci Claudia Weber a Thomas Wenning začali svoj špeciálny závod  na poludnie na Štedrý deň, na Vianoce. Thomas sa pokúsil prekonať svetový rekord v behu na bežiacom páse 659,27 kilometra na 7 dní, ktorý je držaný Austrálčanom Joachimom  Sureshom. V ženskej kategórii, zatiaľ nebol zaznamenaný najlepší výkon, tak si Claudia predsavzala  dosiahnuť métu 600 km za 7 dní.

    Na to aby bol rekord zaznamenaný v Guinessovej knihe rekordov je potrebné splniť niekoľko podmienok. Musí byť predložený kalibračný protokol bežiaceho pásu, ďalej celú udalosť musia pozorovať a zdokumentovať dvaja nezávislí svedkovia, ktorí nesmú byť príbuzní a ani z toho istého klubu. Každé 4 hodiny sa pozorovatelia striedali. Ďalej Guinessov rekord si vyžaduje nahrávať pokus na kameru a zdokladovať fotografiami. Pokus o prekonanie rekordu na bežiacom páse musí byť neustále pod kontrolou verejnosti. Na to aby boli splnené všetky kritéria a požiadavky, bol ustanovený za supervízora pokusu Alan Young – národný tréner ultra maratónskeho tímu Veľkej Británie.
    Celá udalosť sa odohrávala v nákupnom centre v Bocholte, vo Westfálsku,  v Nemecku. Bežiaci pás bol umiestnený na mieste, kde sa nakupujúci a okoloidúci mali možnosť rozprávať s bežcami. Bola to pre nás  vítaná zmena a verili sme , že takýmto spôsobom budeme schopní zvýšiť záujem širokej verejnosti o ultra behanie, povedala Claudia. Obidvaja ultra bežci začínali o ôsmej ráno a behávali až do polnoci, celkovo 15-16 hodín za deň s krátkymi prestávkami na jedlo, toaletu a masáž.  Bežci si dovolili denne luxus v podobe 7 hodinového spánku, predtým  než  znova pokračovali v pokuse o rekord.
    Prvý úspech sa dostavil už po 2 dňoch, keď sa Claudii podarilo dosiahnuť nový svetový rekord 199,07 kilometra za 48 hodín. V rovnakom čase Thomas dosiahol 209 km, čo vychádzalo v priemere 100 kilometrov na deň, presne podľa jeho plánu. Po 6 dňoch, 6 hodinách a 44 minútach sa Thomasove prianie stalo skutočnosťou., zlepšil austrálsky rekord a potom sa ďalej pokúšal zlepšiť svetový rekord  čo najďalej za hranicu 700 kilometrov.
    O 12 na obed na Nový rok bežci zastavili svoje bežiace pásy a stali sa držiteľmi nových svetových rekordov. Claudia so 636,09 kilometrami a Thomas prekonal starý rekord o skoro 60 kilometrov a nový svetový rekord má teraz hodnotu 717,85 kilometrov. Obidvaja držitelia svetových rekordov sa po 7 dňoch strávených na bežiacom páse najviac tešili na to ako si pochutnajú na steaku  a na nealkoholickom pive.
    Viacej informácií a fotografie z tejto udalosti nájdete na www.worldrecordtreadmill.com.