Nevoľnosť pri ultrazávodoch

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Športová medicína, Zdroj: www.succeedscaps.com, Vydáno dne: 08. 12. 2006

    Nato aby sme našli riešenia ako si udržať energiu a minerály počas behu, musíme sa pozrieť na nevoľnosť, s ktorou sa môžeme stretnúť pri ultrazávodoch. Ak dokážeme pochopiť a vyriešiť tento problém, pomôže nám to byť úspešnejšími na závodoch.



    Pocit nevoľnosti a dávenie nás môže postihnúť z rôznych dôvodov. V našom tele sa nachádza veľké množstvo receptorov, ktoré neustále monitorujú stav nášho tráviaceho traktu, hydratáciu, stav minerálov a krvný obeh. Tieto signály sú analyzované v mozgu, spolu so signálmi z očí, uší a nosa. Uvedomme si, že niekedy v ultrazávode len spomenutie si na jedlo alebo pohľad na jedlo nám môže privodiť nevoľnosť. Proces, ktorý ma za následok nevoľnosť a vracanie je veľmi komplexný.
    Väčšina ultrabežcov uvádza tieto dôvody, ktoré majú vplyv na pocit nevoľnosti:

A teraz sa pozrime na každý z týchto dôvodov a ako im môžeme predísť.

Jedlo pred závodom – našťastie sa zdá, že neexistuje spojitosť medzi jedlom pred závodom a neskoršou nevoľnosťou. Ale surová strava deň pred dlhým závodom môže mať za následok hnačku.

Fruktóza – každý človek má inú schopnosť tráviť jednoduché cukry. Veľa bežcov máva žalúdočné problémy, nevoľnosť a hnačku ak si dajú väčšie množstvo fruktózy. Najistejšie je počas ultrazávodu nebrať žiadnu.

Potraviny s vysokým obsahom cukrov – cukry sú kľúčový zdroj energie pri rýchlejších behoch, ale väčšina bežcov ich užívanie počas ultrazávodov ako sú 100 km a 24 hodinový závod považuje za chybu. Potrava s vyšším obsahom bielkovín a aminokyselín pomáha kontrolovať kyslosť žalúdka a tuky zabraňujú prekysleniu tenkého čreva.

Nevoľnosť z pohybu – malé percento bežcov trpí touto nevoľnosťou. Tento problém môžu pomôcť vyriešiť bandáže na zápästiach, ktoré vyvíjajú tlak na vnútornú stranu zápästí.

Úzkosť – úzkosť môže u niektorých ľudí viesť k nevoľnosti. V súťaži už len obava z limitov môže byť spúšťačom. Tí, ktorí majú takéto problémy by mali vyskúšať niektoré relaxačné cvičenia.

Precitlivelý žalúdok – pre malé množstvo bežcov, ktorí majú tento problém je najlepším riešením vyskúšať rôznu stravu a nápoje počas závodu a vybrať si tie najlepšie, ktoré im vyhovujú. Niektorí taktiež odporúčajú zázvor, ktorý sa v čínskej medicíne používa na pokazený žalúdok.

Hydratácia – voda je potrebná na tráviaci proces. Ak je jej nedostatok, obsah tráviaceho traktu nemôže byť správne vstrebávaný, čo má za následok nevoľnosť. Jednou zo základných chýb je, že keď sa bežci cítia dobre a vychutnávajú si závod, zvyčajne zabúdajú dostatočne piť a jesť. Následná dehydratácia a nedostatok energie spôsobia normálny tráviaci proces nemožným. Ak narastá hlad, narastá aj koncentrácia neuropeptidu Y v hypotalamuse. Ale dehydratácia prevláda nad hladom. Stúpajúca dehydratácia spôsobí zvýšené vylučovanie kortikotorpného hormónu, ktorý anuluje neuropeptid Y a tým zabráni hladu. Ak ste príliš dehydrovaný vaše telo bude odmietať potravu až pokiaľ dehydratácia neustúpi.

Vyčerpanie minerálov – sodík je potrebný na transport niektorých častí potravy z tenkého čreva do krvného obehu. Ak stratíte príliš veľké množstvo sodíka potením, zabráni to tráveniu až pokiaľ sa hladina sodíka v tele nevráti do normálu.

Obmedzenie krvného obehu v tenkom čreve – ak je nedostatok krvi v oblasti tenkého čreva, bude to mať za následok nevoľnosť. Nevoľnosť je bežná v horúcom počasí a ak závodník beží vo vysokom tempe. Ak je bežec prehriaty, je krv z tráviaceho traktu stiahnutá do pokožky pre ochladzovanie tela. Ak beží vo vysokom tempe, krv je odvádzaná do pracujúcich svalov. Takéto podmienky ochudobňujú tráviaci trakt o energiu a krv potrebnú na správnu absorpciu potravy. Ak takémuto niečomu dôjde jediným riešením je ochladiť sa, spomaliť, kráčať alebo si sadnúť. Aj keď je to ťažké prijať, aj keď podmienky nie sú najvhodnejšie musí závodník spomaliť aby sa vyhol nevoľnosti. Toto platí hlavne v horúcom počasí. Ochladzovanie hlavy a krku taktiež pomáha.

Stres – po mnohých hodinách behu sa množstvo stresových hormónov v krvi výrazne zvýši. Tieto môžu mať vplyv na hlad a trávenie. Chemikálie, ktoré sa viažu k stresu a nedostatku energie (histamíny, serotín, dopamín a adenozín), môžu privodiť nevoľnosť. Adenozín sa môže nahromadiť pri nedostatku energie a môže pozmeniť ľudské vnímanie. To čo fungovalo dobre na začiatku závodu, môže po mnohých hodinách behu pôsobiť odpudzujúco. Odpovedať správne na už prebiehajúci stres je ťažké a časovo náročné. Existujú síce rôzne lieky, ktoré dokážu blokovať rôzne receptory na serotín a histamíny, ale tieto majú vedľajšie účinky a preto nie sú vhodné pri ultrazávodoch. Bežci, ktorí nie sú dostatočne trénovaní na vzdialenosť, ktorú bežia sú častejšie náchylní na stres. Nárast množstva stresových hormónov môže byť oddialený dostatočným prísunom tekutín, minerálov a energie v počiatočnej fáze závodu. Ak raz hladina stresových hormónov v krvi stúpne, trvá to hodiny a dni, kým sa dostanú na normálnu úroveň. Začiatočníci zriedka chápu, že príjem tekutín a energie, ktorý je vhodný pri 20 km tréningovom behu je absolútne nedostatočný pri 100 km alebo 24 hodinovom závode. Hovorí sa „jedz predtým, ako si hladný, pi predtým, ako si smädný.“

    Keď to zhrnieme, niektorá z kombinácie dehydratácie, vyčerpanie zásob minerálov a presunutie krvného obehu z dôvodu prehriatia je najčastejším dôvodom nevoľnosti pri ultrazávode. Tomuto sa dá predísť ak si všímate potrebu tekutín, minerálov, jete ľahko stráviteľnú stravu a vyvarujete sa prirýchleho tempa pri horúcom počasí.


                                                                Jay Hodde a Karl King