Otvorený list Jozefa Rajchla

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Rôzne, Vydáno dne: 14. 11. 2006

    Na žiadosť Jozefa Rajchla uverejňujeme jeho otvorený list, ako reakciu na diskusiu, ktorá prebehla o jeho osobe na stránke www.42195.sk, po odvysielaní relácie Reflex na TV Markíza 6. novembra 2006. List uvádzamé v plnom znení bez korektúr.

Otvorený list čitateľom a priateľom ultrabehu

Od: Jozef Rajchl ultrabežec: 09.11.2006

    Hmmmm.... Milí ultrabežci, bežci, športovci a priatelia športu. Neviem či sa mám smiať alebo plakať, po tom čo som sa včera večer dočítal na stránke 42195.sk (???) Mimochodom veľmi dobra stránka škoda že som ju objavil až včera.
    Pre tých čo ma nepoznajú a nevedia o mne nič, skúsim sa predstaviť a ak dovolíte reagovať na Vaše postrehy. Reagujem z jediného titulu a to je že si Vás veľmi vážim, ako športovcov, i ako kolegov, aj keď si myslite, že nie som váš kolega.
    Som ročník 81, takže mám 25 rokov. Teraz prosím pozor, behám len siedmy rok, REKREAČNE a nie profesionálne 8 – 10 hodín denne, s regeneračnými procedúrami, ako by sme si všetci želali.
    Taktiež nemôžem mať nabehané, ako väčšina z Vás, čo beháte viac rokov, ako som ja na tomto svete. –To dá rozum, že  moje maratóny nie sú zázračné. Ale dal som sa na ultrabehy nie pre prachy, ale kvôli zážitkom. Prosím verte mi, nikdy som sa nepovyšoval ani neprezentoval, ako najlepší z Vás, či jediný, alebo jedinečný. Ak ste to tak niekedy pochopili, touto cestou sa všetkým oficiálne

OSPRAVEDLŇUJEM – P R E P Á Č T E.

    Behám, ako viete po večeroch a na niektorých podujatiach SBL. Rok 2006, priznávam, mám kritický. Robil som na jar štátnice, nová práca od júna s pracovnou dobou cez víkendy, v skúšobnej dobe. Aj v behu cez Rakúsko som vybuchol.
    Po 150 km (2920m. prevýšenia), so zvýšenou „teplotkou“ 38,2C a doslova (sra..), som sa rozhodol nepokračovať. Ak by ste Vy pokračovali, klobúk dole. Verte, bolelo ma to vzdať, ale volil som menšie zlo. Cieľom bol beh Rakúskom a nie prechádzka.
    Nezúčastňujem sa pretekov, pretože potrebujem behať objemy a aj ako som napísal, bol som v skušobnej dobe v novej práci. Môžete si to overiť u môjho zamestnávateľa.
    Že som sa chcel zúčastniť 6 hodinovky v Nitre, vám potvrdia kolegovia bežci. Dal som radšej prednosť prípravám na štátnice, aj keď som sa tešil, že si konečne osobne podám ruku s pánom Hrnkom. (Mám tohoročnú pozvánku na 6hodinovku stále na pracovnom stole). Ak chce niekto vysvetliť, prečo sa nezúčastňujem pretekov, či sa bojím konkurencie, odpoviem mu súkromne mailom jozef@rajchl.sk ,alebo osobne. Je to moja sukromná vec. Ďakujem.
    Všetky pripomienky a kritiku beriem na vedomie. Ďakujem za ne, lebo ma určite posunú ďalej vo vlastnom postoji k behu. Všetkým nám ide dúfam o spoločnú vec a to propagáciu Slovenska vonku a konečne PREDAŤ beh medzi mladými. Tak Vás prosím, aby ste sa na mňa nehnevali, keď sa o to pokúšam.
    Mám málo rokov, aby som mohol čerpať z vlastných poznatkov. V  2004 som bol na Ministerstve Školstva, športu a mládeže a hľadal som kontakt na hocikoho z oblasti ultrabehov. Zostal som prekvapený z odpovede. Citujem: „Dobrý deň, prosím Vás chcem sa informovať, či existuje na Slovensku nejaký „Zväz ultramaratóncov.“ Odpoveď: „Prosím? Taký sme mali registrovaný naposledy 2 – 3 roky naspäť v Žiline, ale žiaden celoslovenský nie je registrovaný.“
    Tak som sa staral a snažil robiť sám, až teraz som narazil (náhodou) na tuto stránku (je fakt dobrá). Tak kde je chyba, keď nie je žiaden zväz pre ultrabežcov, páni kolegovia s toľkými oceneniami? Najprv si upraceme pekne všetci pred prahmi a potom sa pustime do spoločnej "roboty“. Nikoho nekritizujem, len komentujem. Ak medzičasom vznikol, alebo je a aj existoval, prepáčte.
    A že behám (nechodím na dovolenky, či prechádzky ), poďte so mnou a uvidíte. A diaľkoplazov prosím neurážajte. U Turistov som začínal a  sú to perfektní ľudia. :)
    Prepáčte moju úprimnosť. Ak sa Vám zdá, že som Vás urazil, prosím o prepáčenie. Ja som sa nekorunoval za majstra Palacinku. Keď ma v médiách označili (neviem to presne, nepamätám si to) za jediného bežca zo Slovenska, asi tým mysleli Jediného bežca zo Slovenska, ktorý prebehol Európu. Nič viac, nič menej.
    Že som sa dostal tak ďaleko, je aj zásluha mojich kamarátov, „amatérskych“ bežcov, ktorí mi podali pomocnú ruku počas Európy, Petovi Dečovi (môj ortopéd), Lackovi Jaškovi, Jozefovi Mačakovi, Lacovi Findlovi, Martinovi Domčekovi a aj ostatným, zdravotníčke a pravej ruke Petronele P., vodičom Ľubkovi a Vladkovi, manželom Kollárovcom a mojej rodine. Ďakujem .
    Ak ste sa pri čítaní dostali až sem, ďakujem za Vašu pozornosť a verte mi, že na budúci rok som pripravil lahôdku. Dúfam, že sa na akcii, ktorú chystám koncom roka zúčastnite všetci. Ale o tom neskôr. Ak máte zaujmavé kontakty na ostatných bežcov, ako napr. na pána Pranaba, Hrma a Vas ostatných, budem rád, ak sa spoločne stretneme.

Ďakujem za uverejnenie môjho listu.

Jozef Rajchl, Devínska Nová Ves
kontakty: +421908114885 jozef@rajchl.sk jozo@xtremerun.com