Majstrovstvá sveta v 100 km behu 2006, Soul, Kórea

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Ultrabeh, Zdroj: www.iaaf.org, Vydáno dne: 10. 10. 2006

DjouadiPo tom ako Elizabeth Hawker odbehla skoro celú 100 kilometrovú trať na prvom mieste, dokázala ešte odraziť útok Talianky Monici Carlin v posledných minútach a vyhrať ženskú časť závodu. Yannick Djoudi bol jasným víťazom mužskej kategórie.

Bolo chladné, hmlisté ráno, keď účastníci majstrovstiev sveta IAU v 100km behu opúšťali v nedeľu 8. októbra o štvrtej hodine ráno svoje hotely, smerujúc do Misari. Štart bol o šiestej a tak mohli závodníci využiť výhodu chladnejšieho ranného počasia vzhľadom na to, že predpoveď hlásila teploty až  27°C počas dňa.

Mužský závod začal v rýchlom tempe, keď sa na čelo dostal Talian Giorgio Calcaterra (maratón má za 2:13, no v ultrazávodoch je relatívne nový). Viedol sedemčlennú skupinu, v ktorej bol aj Španiel Jose Maria Gonzales, jeden z favoritov závodu, ďalej jeho krajan Miguel Angel Jimenez, Talian Mario Fattore, Kanaďan Ryne Melcher a Francúzi Sandor Barcza a Yannick Djouadi. Prvých desať kilometrov zabehli za 38:16.

Na dvadsiatom kilometri z vedúcej skupiny odpadol Kanaďan Melcher. Calcaterra prebehol 20 kilometrovú hranicu za 1:15:41 s už 30 sekundovým náskokom na Jimeneza, Barcza, Djouadiho, Fattorea a Gonzaleza. Tí mali minútu a pol náskok pred silnou skupinou vedenou Rusom Igorom Tyazhkorobom.

Na tridsiatom kilometri mal Calcaterra náskok dve minúty a jeho čas 1:53:07 nasvedčoval tomu, že chcel prekonať svetový rekord na tejto vzdialenosti. Tyazhkorob sa pomaly doťahoval na zvyšok skupiny prenasledujúcej Taliana.

Pozície sa nezmenili ani do polovice závodu, keď Calcaterra mal už pekný trojminútový náskok pred troma najbližšími prenasledovateľmi, ktorými boli Djouadi, Barcza a Tyazhkorob.

Ako sa blížili k šesťdesiatemu kilometru stiahol Djouadi náskok Calcaterra na jednu minútu, keď Talian minul šesťdesiatkilometrovú hranicu za 3:49:45 a Francúz za 3:50:42. Barcza teraz sprevádzaný Japoncom Yoshiaki Kobayashi zaostávali cez dve minúty. Tyazhkorob sa ich snažil udržať, ale už ho dobiehala malá skupinka vedená jeho krajanmi Kharitonovom a Zhalybinom, spolu so Španielom Ferminom Martinezom a Darrenom Bensonom z Austrálie.

Potom Calcaterra náhle odpadol a postupne sa prepadol až na 10. miesto. Djouadi zaujal jeho miesto a 80 kilometrov zabehol za 5:13:34. Za nim nasledoval Kobayashi za 5:18:14 a potom Kharitonov a Zhalybin, ktorí bežali väčšinu závodu spolu.

Elizabeth Hawker Na deväťdesiatom kilometri bol závod rozhodnutý. Djouadi bežal sám, Kharitonov a Zhalybin sa ho snažili dobehnúť a Kobayashi sa prepadol až na 19. miesto.

Djouadi získal zlato z časom 6:38:41, Kharitonov a Zhalybin preťali cielovú čiaru spoločne za 6:42:18. Rovnomerným tempom bežiaci Francúz Christoph Bachelier skončil štvrtý s časom 6:48:43 a piaty bol Američan Howard Nippert za 6:53:00.

Ženský závod bol skoro výhradne o dvoch bežkyniach. Elizabeth Hawker z Veľkej Británie dokázala udržať vedenie od štartu až do cieľa pred Taliankou Monicou Carlin.

Hawker sa zdala byť istou víťazkou, keď na šesťdesiatom kilometry už mala šesť minútový náskok pred Taliankou, ktorá mala problémy. Aj keď výborne bežiaca Japonka Niroko Sho sa tlačila na Talianku, tá si dokázala svoje druhé miesto ubrániť. Nakoniec chytila druhý dych a postupne sťahovala náskok Hawkerovej, až zmenila posledných 200 metrov na šprint o víťazstvo.

Navzdory úsiliu Monici Carlin dokázala Britka odolať a zvíťazila časom 7:29:12, len 4 sekundy pred Carlin.

Celkové výsledky ženského závodu boli naozaj pôsobivé, keď prvých 11 bežkýň sa dokázalo dostať pod 8 hodín. Bronz si odniesla Japonka Sho za čas 7:32:04 a štvrtá bola Talianka Paola Sanna za 7:42:12.

V súťaži tímov zvíťazili medzi ženami Talianky s kombinovaným časom 23:24:30, druhé boli Japonky za 23:28:37 a tretie Francúzsky za 23:37:10. Rusi vyhrali presvedčivo mužskú kategóriu za 20:16:11, na druhom mieste skončili Francúzi za 20:29:04 a tretí boli Nemci za 21:21:09.