AKTUALIZOVANÉ - Češka Martina Judová na Spartathlone 2006 piata

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Extrémne podujatia, Zdroj: www.spartathllon.gr, Vydáno dne: 13. 10. 2006

Martina Judová    Neuveriteľný mladý ultrabežec z USA, Scot Jurek vyhral Spartathlon 2006. Tesne pred východom slnka 30. septembra 33 ročný Jurek dokončil 246 kilometrov dlhú vzdialenosť z Atén do Sparty v Grécku za menej ako 23 hodín (22 hodín 52 minút 11 sekúnd), nejakých 82 minút pred druhým v poradí.
    Jurek využil výhodu mierneho a suchého počasia a stal sa druhým najrýchlejším mužom na tejto trati, aj keď jeho čas bol až piaty najlepší, ale všetky štyri rýchlejšie patria jedinému mužovi, ultrabežeckej legende Yiannisovi Kourosovi. Po väčšinu závodu s Jurekom bežali Japonci Ryoichi Sekiya a Masayuki Ohtaki, ktorí nakoniec skončili druhý a tretí s časmi 24:14:11 a 25:19:12.
    Japonka Sumie Inagaki bola prvá medzi ženami a v celkovom poradí desiata s časom 28:37:20. Jej súperka Takako Furuyama bola druhou ženou za 31:40:31, len kúsok pred Američankou Mary Larsson-Hanudel s časom 31:41:56. Toto bol už pätnásty Spartathlon pre Američanku, ktorá 4-krát vyhrala ženskú kategóriu, a ktorej manžel Švéd Rune Larsson vyhral tento závod 3-krát a medzi prvými troma bol 5-krát.
    V silnej konkurencii sa nestratila ani Češka Martina Judová, ktorá skončila na peknom piatom mieste.

Tento rok sa na štart postavilo rekordných 246 atlétov z 34 krajín, väčšina z nich s jediným cieľom, dokončiť beh do Sparty v časovom limite 36 hodín.
    Dvadsaťpäť žien a tridsaťštyri Grékov bolo medzi týmito štartujúcimi a aj keď počasie zvyšovalo nádeje, len 97 z nich sa do zotmenia nasledujúceho dňa dokázalo dostať do cieľa. Dokonca poslední štrnásti dobehli necelých 10 minút pred limitom.
    Na začiatku polícia vyviedla bežcov von z Atén, cez rannú dopravnú zápchu a v čase, keď sa už pohybovali pozdĺž Posvätnej cesty do Elefsis, mnohé známe mená sa už pohybovali vpredu keď míňali frustrovaných vodičov.
    Ako čas plynul, síl začalo ubúdať. Dobré počasie pravdepodobne mnohých bežcov zlákalo ísť prirýchlo a ako prechádzali okolo olivových a viničových sadov na polceste, počet odpadlíkov sa začal zvyšovať. Nakoniec do súmraku už nejakých 100 bežcov nasledovalo stopy Aténskeho posla Phedippidesa, a to sa ešte vpredu týčila hora Mount Partheniou, do výšky asi 1200 metrov, ktorú bolo treba zdolať počas hlbokej noci.
    Takže od kontrolného stanovišťa v dedine Lyrkia na 148. kilometri začal ozajstný závod. Nasledujúcich 20 kilometrov to išlo skoro celý čas hore kopcom.
    Japonec Sekiya bol prvý, ktorý sa dostal k úpätiu hory na 159 kilometri za 14 hodín 28 minút. Nestihol sa ešte na stanovišti ani zaregistrovať, keď sa z tmy vynoril Jurek, „dali sme im rovnaký čas“ povedala vedúca stanovišťa, Pam Leake: „Obaja vyzerali veľmi sviežo a išli vo veľmi dobrom tempe“.
    Aj keď bol Jurek na úpätí druhý, hneď vyrazil do stúpania. Sekiya ho o chvíľu nasledoval, ale kým dokončil 2,5 kilometra dlhé stúpanie, Američan už mal 10 minútový náskok. Na druhej strane hory sa zaregistroval na ďalšom stanovišti v dedine Sangas, ktorá leží neďaleko od miesta kde sa narodil Kouros a kde tento veľký bežec strávil roky tréningu.
    Tretím mužom na stanovišti v Leake bol Ohtaki, 34 minút za vedúcimi bežcami. Medzi tými, ktorí pomáhali na tomto stanovišti bol aj britský dôstojník RAF v zálohe John Folden, ktorý bežal po tejto trati v roku 1982 spolu zo svojimi štyrmi kolegami. Ich cieľom bolo otestovať Herodesov opis úsilia „Aténskeho posla“, ktorý začal svoj beh ráno a skončil na druhý deň večer. „Našli sme cestu, ktorú sme predpokladali, že použil aj Pheidippides a to je cesta, na ktorej sa teraz behá,“ povedal Folden. Nakoniec Foldenove kroky a kroky jeho kolegov viedli na prvý medzinárodný Spartathlon, ktorý sa konal nasledujúci rok a ktorého sa zúčastnilo 45 bežcov z 11. krajín. Víťazom bol Kouros.
    Prvou ženou na úpätí hory (celkovo na 14. mieste) bola neskoršia víťazka Sumie Inagaki. Nakoniec 124 bežcov sa dostalo cez horu pred tým, ako boli stanovištia zatvorené, keď v sobotu vyšlo slnko.
    Ako závod pokračoval, Jurek bol na najlepšej ceste pridať ďalší titul, k tým, ktoré už získal. George Clainos, ktorý bol zodpovedný za štart a cieľ, si uvedomil, že bude v cieli veľmi skoro.
    Ešte predtým, ako odišiel autom do Sparty, vyjadril svoje sklamanie nad tým, že až toľko bežcov vzdalo. Neskôr popoludní, keď pozoroval dobiehajúcich bežcov poznamenal: „Počasie je dobré, až nezvyklo suché na toto ročné obdobie a aj keď čas víťaza bol dobrý, očakával som, že celkovo budú časy lepšie a viac bežcov dokončí. Ale toto sa často stáva, aj keď sú podmienky priaznivé.“

Kompletnú výsledkovú listinu nájdete v rubrike Výsledky závodov.