Extrémny beh - 1024 km cez Rakúsko za osem dní

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Extrémne podujatia, Zdroj: www.xtremerun.com, Vydáno dne: 25. 09. 2006

Jozef Rajchl Známy slovenský ultramaratónec Jozef Rajchl sa opäť bude snažiť o prekonanie svojich vlastných možností. Po úspešnom prebehnutí Slovenska z východu na západ v roku 2004 a zdolaní Európy zo severu na juh v roku 2005 sa tentokrát pokúsi o prvé zdokumentované prebehnutie Rakúska a tým pádom aj o ustanovenie miestneho rekordu.

Znovu pôjde o extrémnu akciu, pri ktorej počas ôsmych dní v prevažne horskom teréne denne ubehne približne tri maratóny, najdlhší denný úsek bude merať 132 km. Aj toto podujatie sa bude konať iba s minimálnym zabezpečením, tvoreným jediným servisným vozidlom s trojčlennou posádkou. Celková dĺžka behu je 1024 kilometrov, ktoré chce 25-ročný Jozef Rajchl zdolať v limite 192 hodín – 8 dní.
Štart v rakúskom Bregenzi je naplánovaný na 22. september o 10:00. Cieľ bude na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, kam by mal dobehnúť 30. septembra v podvečerných hodinách. Na trase ho čaká niekoľko kritických miest. Už počas druhého dňa absolvuje najprudší výbeh, ktorým bude 28% stúpanie na St. Jodok, hneď nasledujúci deň sa bude musieť vyrovnať s najtiahlejším stúpaním z Mathausu na Hochtor (2575 m.n.n.), dlhým 25 km. Podrobný popis trasy, tlačové správy a fotografie v tlačovom rozlíšení budú od 23. septembra dostupné na www.xtremerun.com . Zároveň tam budú uvedené úseky, na ktorých budú môcť sólo-bežca podporiť jeho kolegovia a cyklisti z Rakúska a Slovenska.

Okrem ustanovenia rakúskeho rekordu v extrémnom behu je táto akcia zároveň prípravou na sólo beh z Atén do Pekingu, ktorý by sa mal uskutočniť v budúcom roku pri príležitosti konania olympiády v Číne.